Zatopené sklepy, popadané stromy a nehody na silnicích. Vydatné deště zasáhly celý kraj

Foto: HZS Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ – Neustávající déšť i dnes trápí obyvatele Zlínského kraje. V pohotovosti jsou hasiči, kteří po celý den odčerpávají vodu ze sklepů a staveb, usměrňují tekoucí vodu a odstraňují vyvrácené stromy. Výstraha meteorologů stále trvá, deště zasáhnou hlavně Valašsko.

Likvidace následků intenzivních dešťů zaměstnává hasiče po celém kraji. „Nedá se úplně říct, že je zasažen pouze jeden okres nebo nějaká lokalita. Vyšší počet zásahů se postupně mění podle toho, kde právě nejvíc prší. Převážná část těchto událostí se obešla bez zásahu profesionálních hasičů a jejich likvidaci provedli dobrovolní hasiči zasažených obcí,“ shrnula mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jeden ze zásahů zavedl hasiče do Krhové na Vsetínsku. „Profesionální hasiči ze stanice Valašské Meziříčí prováděli technickou pomoc, kdy s využitím bagru bylo nutné přehradit vodu tekoucí po poli k nedalekým rodinným domům. Hasiči zde použili i protipovodňové stěny. Po přehrazení příkopu, začala voda odtékat směrem k lesu,“ popsala Javoříková.

S následky dešťů se musí vypořádat i řidiči. Hasiči odstraňovali vyvrácené stromy na cestách například u Uherského Brodu v místní části Maršov, Nivnici či Bratřejově. Ztížené podmínky na cestách už způsobily řadu nehod. „Během dne hasiči zasahovali u několika dopravních nehod, jako například v Liptále na Vsetínsku, Částkově a Babicích na Uherskohradišťsku a v Malenovicích na Zlínsku. Proto apelujeme na řidiče, aby přizpůsobili rychlost jízdy povětrnostním podmínkám a dorazili bezpečně do svého cíle,“ dodává Javoříková.

Pršet nepřestane ani v neděli, nejvíce bude zasažen východ kraje

Podle meteorologů nás deštivé počasí ještě neopustí. Západní část kraje by srážky měly potrápit ještě v neděli, výstraha s nízkým stupněm nebezpečí tam platí až do zítřejšího poledne. Se stejnou intenzitou se deště projeví i na Vsetínsku, tam ale varování potrvá až do pondělní druhé hodiny odpoledne.

Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu by nejvíce mělo být zasaženo Rožnovsko a Valašskomeziříčsko. „Během nedělního odpoledne a večera se může ojediněle objevit silná bouřka s krátkodobým úhrnem kolem 30 milimetrů,“ varují meteorologové. Výstraha s druhým stupněm nebezpečí zůstává prozatím v platnosti do pondělní druhé odpoledne.

Až do odvolání je pro obě zmíněné oblasti včetně Vsetínska vyhlášena povodňová pohotovost. „Vzhledem k nasycení území a předpokládaným srážkám může u vodních toků docházet k překročení druhého stupně povodňové aktivity, u menších toků ojediněle třetího stupně povodňové aktivity,“ informovali odborníci.

Nejvážnější situace zůstává na Bystřičce, která dosahuje druhého stupně povodňové aktivity. Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí je na prvním stupni.

Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje