Na Novohradce v Luži na Chrudimsku byl vyhlášen třetí povodňový stupeň

PARDUBICKÝ KRAJ – Na říčce Novohradka v obci Luže na Chrudimsku začal opět platit stav ohrožení. Řeka zde dnes ráno přesáhla hranici 3. povodňového stupně, stejně jako před týdnem.

Českou republiku v posledních dnech opět trápí vydatné srážky, Novohradka v obci Luže na Chrudimsku se místy znovu vylila z koryta. Zatopené jsou louky, zahrady. Voda z řeky ale domy zatím nezaplavila, spodní voda se ale dostala do desítek sklepů. Jak sdělila ČTK starostka obce Veronika Pešinová, řeka kulminuje, naštěstí se zatím vylila jen na zahrady a louky, do domů se zatím nedostala.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Co vyřeší opakované problémy na Novohradce? Výstavba poldru Kutřín. Kraj tlačí na Povodí Labe, aby už konečně byl realizován. Projekt se chystá se velmi dlouho, konečně bylo vydáno stavební povolení a ve třetím čtvrtletí by měla nastat jeho realizace za 544 milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Po proudu řeky Doubravy ve Žlebech platí první povodňový stupeň. Druhý stupeň zůstával dopoledne na Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku. Na prvním stupni SPA byla dopoledne Chrudimka v Hamrech, v Přemilově, Padrtech na Chrudimsku a také říčka Loučná v Cerekvici nad Loučnou na Svitavsku.

V souvislosti s vytrvalým deštěm a lokálními záplavami evidují hasiči v Pardubickém kraji během soboty více než stovku výjezdů. Čerpali vodu ze zatopených sklepů, garáží, domů, čistili splavy. Nejvíce zásahů měli na Chrudimsku, Orlickoústecku a Svitavsku. Během dnešní noci zasahovali u deseti událostí. „Čerpadla jedou na plné obrátky, naštěstí nebyla nutná žádná evakuace,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Ještě dnes může v místech s vydatnými srážkami docházet k vzestupům hladin vodních toků. Monitoring vodních toků probíhá po celém kraji, ale zejména na řekách a tocích, kde hrozí zaplavení. Počasí se však má v následujících dnech umoudřit, v nadcházejícím týdnu by mělo být polojasno, místy přeháňky a teploty kolem 22 stupňů, ke konci týdne až 27 stupňů.

Foto: HZS Pardubického kraje