Velká voda pozlobila hasiče ve Velké nad Veličkou, Veselí a Strážnici

zdroj: Hasiči Strážnice

HODONÍN – V sobotu krátce před 21. hodinou varoval Český hydrometeorologický ústav před extrémním rizikem velké vody v okrese Veselí nad Moravou. V noci ze soboty na neděli byly největší problémy ve Velké nad Veličkou, v Louce a dalších obcích kolem říčky Veličky, hrozilo i vylití řeky ve Strážnici.

Během noci a nedělního rána zasahovalo v povodí toku Veličky 14 jednotek hasičů. Velička částečně na několika místech zaplavila silnici. Vyhlášen byl 2. stupeň povodňové aktivity. V úseku silnice číslo 49914 od Javorníku po Suchovské mlýny a v Javorníku byla silnice uzavřena. Hasiči dlouhodobě monitorovali stav toku po celé délce až do Strážnice. Ve Velké nad Veličkou plnili hasiči pytle s pískem. Na místě se naplnilo 500 pytlů pískem a 1000 prázdných pytlů zůstalo zatím v rezervě. Hasiči odčerpávali vodu ze sklepů lokalit Petruchovy mlýny, Suchovské mlýny a Vápenky. Na všech mostech toku Veličky kontrolovali stav hladiny a odstraňovali u mostů nebezpečné dřevní naplaveniny, které by mohly způsobit rozlití vody mimo koryto. „Před pátou hodinou ranní začala hladina Veličky klesat. Jednotky byly postupně odeslány na své základny. Nadále však místní jednotky monitorují stav toku,“ uvedl v poledne mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V neděli v 5 hodin ráno ve Strážnici kulminovala Velička na 344 cm. Třetí povodňový stupeň přitom nastává od 310 cm. Kolem 9. hodiny naštěstí klesla na druhý stupeň. Celou noc pracoval protipovodňový štáb. Strážničtí hasiči celou noc stav vody monitorovali a odstraňovali naplaveniny ze sloupů mostních konstrukcí. Ve 2 hodiny ráno došlo v plavebních komorách k přelévání vody z Veličky do Baťova kanálu. Část jednotky ze Strážnice celou noc pomáhala při povodních ve Velké nad Veličkou.

Jak uvedl místostarosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Antonín Hanák, Blatnici zachránila před vytopením vodní nádrž u Blatničky. Díky metrové rezervě došlo k zadržení přívalového deště od Suchovska a Boršicka. V Blatničce v potoce bylo podle starosty Antonina Minaříka 1,5 m vody a obec to bez ztrát ustála. Nádrž udělala svou službu a začalo se odpouštět až kolem 5. hodiny ráno.

zdroj: Hasiči Strážnice
Nádrž Blatnička,foto: Antonín Hanák