Když vás zaplaví voda. Máte správně uzavřenou pojistku? Pokud ne, nedostanete od pojišťovny nic

Ilustrační foto

Období sucha vystřídaly silné a vytrvalé deště. Ulice pod vodou, zatopené domy či byty a zničené vybavení domácnosti jsou smutným výsledkem. Pokud máte uzavřenou pojistku, není na první pohled co řešit. Na druhý pohled ovšem zjistíte, že to zdaleka nemusí být pravda. Pojišťovna vám může říct, že jste sice pojištěni proti povodni, ovšem nikoli proti záplavě. Taky můžete zjistit, že dostanete peníze na úhradu poškozeného nábytku, ale nikoli na promoklé zdi a opadající omítku.

Povodeň vs záplava

Povodeň je definovaná jako zaplavení území vodou, která se vylila ze břehů vodních toků nebo vodních nádrží (přehrad a rybníků), nebo která tyto břehy a hráze protrhla.

Záplava je vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí a může být způsobena i z jiných zdrojů než vodních toků, např. dešťovými srážkami, táním sněhu, z vodovodních zařízení a nádrží apod.

Voda vám hrozí i na kopci

Pokud vám tedy zaplaví dům řeka tekoucí pod vašimi okny, která se vylila z koryta a nahrnula se do vašeho obýváku v přízemí, pak jde o povodeň. Toto nebezpečí vám hrozí zpravidla, když bydlíte v blízkosti řeky nebo potoku. Jestliže lilo týden v kuse, okolní půda a kanalizace vodu nepobraly, takže se voda hnala ulicí nebo se kupila v dolině na vaší zahradě, až nakonec přetekla, a našla si cestu do vašeho obýváku v přízemí, pak se jedná o záplavu. Ta vás může postihnout, i když široko daleko žádná řeka není a vy bydlíte na kopci. Z vašeho pohledu je výsledek stejný – voda u vás zničila, co mohla, ale z pohledu pojišťovny to je zcela zásadní rozdíl. Lidé při uzavírání pojistky mnohdy pamatují na „vodu“, jenže uzavřou pojištění proti povodni. Pokud však dojde k záplavě, nemají nárok na odškodnění a neuvidí ani korunu.

Pojištění domácnosti vs pojištění nemovitosti

Rovněž je vžitá představa, že pojištění nemovitosti a staveb se sjednává jen pro domy. Tudíž se netýká těch, kteří bydlí v bytě, a lidé z bytů musí naopak uzavřít pojištění domácnosti. Toto je ovšem velký omyl, který může přijít člověka při troše smůle velmi draze.

Pojištění domácnosti zahrnuje pojištění vnitřního vybavení bytu nebo domu. Patří zde nábytek, koberce, elektronika atd. Naproti tomu pojištění nemovitosti se týká bytu, domu či chaty jakožto fyzické stavby. Zpravidla zde patří zdi, podlaha, stropy, zárubně a další „věci“, které jsou s touto nemovitostí napevno spojeny. Pokud potřebujete zhruba odhadnout, co spadá do jaké pojistky, představte si, že svůj byt nebo dům obrátíte vzhůru nohama. Co volně vypadne, spadá do pojištění domácnosti, zatímco to, co zůstane držet, spadá pod pojištění nemovitosti. Samozřejmě i zde mohou být určité sporné body (např. kuchyňská linka, závěsné skříňky, vestavěné spotřebiče), proto je potřeba pečlivě číst smlouvu o pojištění.

Nepodceňujte rizika

Je tedy jasné, že pojištění není mnohdy volbou „buď-anebo“, ale často nutností pokrýt pojistkou více variant, a to jak pojištění domácnosti, tak nemovitosti. U nebezpečí velké vody je potřeba vyhodnotit pravděpodobnost povodně. Ta bude na kopci většinou malá. Záplava nám však může teoreticky hrozit kdekoli, tedy i na kopci.

U některých pojišťoven lze pojištění rozšířit, např. v rámci pojištění domácnosti za navýšené pojistné získáte také připojištění radiátorů nebo okenních rámů.

Čtěte a čtěte!

Ať už řešíte stávající pojistku, protože vás postihla velká voda, nebo se chystáte uzavřít novou smlouvu, vždy pečlivě čtěte její podmínky.  I zdánlivá drobnost může mít pro vás velký smysl. Pojištění nemovitostí se budeme věnovat ještě v následujících článcích.