Povodňová situace na východě Čech se zklidňuje, pohotovost ještě platí na Chrudimce a Novohradce

PARDUBICKÝ KRAJ – Situace na řekách v Česku se po silných deštích z konce minulého týdne postupně zklidňuje. Na dvou místech ještě platí třetí povodňový stupeň, a to na Novohradce v Úhřeticích a Chrudimce v Nemošicích.

Hladiny některých řek v Pardubickém kraji zůstávají po deštích stále vysoko nad běžnými úrovněmi. Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň platil dnes kolem 11. hodiny už jen na Chrudimce v Nemošicích a na Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku. Podle Povodí Labe jsou některé přehrady v regionu zcela plné. Zásobní prostor voda naplnila v Seči na Chrudimsku a Pastvinách na Orlickoústecku.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

V souvislosti s povodňovou situací zasahovali včera hasiči od 7 do 18 hodin u 71 případů. Zásahy se celý den týkaly nejvíce Chrudimska. Během soboty a neděle eviduje Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje přibližně 150 událostí. „Voda již naštěstí kulminovala a dochází k postupnému snižování hladiny. Činnost hasičů stále spočívá v čerpání vody a monitoringu vodních toků. Evakuace nebyla zatím nikde potřeba,“ informovala tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

U splavu v Mněticích poblíž Nemošic voda zaplavila park a dětské hřiště. Jak uvedla ČTK, po opadnutí záplav bude potřeba všechno vyčistit a odbahnit. Uzavřena byla také místní silnice do osady Štětín, přes niž teče voda. První stupeň povodňové aktivity vodohospodáři vyhlásili na Chrudimce v Přemilově a Padrtech a Loučné v Dašicích. Z nedělního třetího stupně na první již klesla Novohradka v Luži. Během dneška by se situace neměla zhoršovat, hladiny by postupně měly klesat. V Luži voda z řeky zalila louky, zahrady a několik sklepů. Podle starostky Veroniky Pešinové škody nejsou vysoké.

Rozvodněný potok Ležák se stejně jaké předchozí víkend vylil v pietním území Ležáky. Městská policie kvůli rozvodnění Chrudimky uzavřela přístupy k řece v lokalitě Pod Vinicí v Pardubicích. Voda z Podolského potoka se v neděli znovu dostala do skladu Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce na Chrudimsku. Ropné látky tentokrát ze skladu neunikly, už během týdne byla nafta ze všech podzemních nádrží odčerpána, tudíž tentokrát nové škody nevznikly. Záplavy minulý víkend poničily infrastrukturu areálu, škody se odhadují na desítky milionů korun. O události jsme vás informovali ZDE.

Někteří vodáci využili zvětšeného průtoku na Novohradce i Chrudimce a vypluli na divokou vodu. V případě nehody by při takovém průtoku ale ztěžovali práci hasičům a dalším, kteří by je museli zachraňovat. „Ano, jeli jsme od Křižanovické přehrady přes Peklo do Svídnice a pokračovali jsme dál přes Slatiňany až do Chrudimi. A proč ne. Chrudimka nedosahovala ani zdaleka prvního povodňového stupně, neohrožovala ani nás ani nikoho okolo řeky,“ komentoval nebezpečnou zábavu na Facebooku vodák Petr Zitko. Nemusí to ale vždy dopadnout dobře. Například včera muž se dvěma dětmi sjížděl rozvodněnou řeku Morávku na Frýdecko-Místecku na raftu, který se s nimi převrátil. Z člunu vypadla osmiletá dívenka. Záchranáři ji vytáhli až po několika stovkách metrů v řece Ostravici ve Frýdku-Místku bez známek života.

Foto: HZS Pardubického kraje, Veronika Břízová