Větrný mlýn v Kuželově vyhrál soutěž o nejlépe opravenou národní kulturní památkou

zdroj: Jihomoravský kraj, oficiální stránka

HODONÍN – Výsledky letošního 13. ročníku soutěže „Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2019“ byly vyhlášeny minulý týden v Brně. První místo v hlavní kategorii velkých staveb získala celková obnova větrného mlýna v Kuželově na Hodonínsku. Cenu veřejnosti získala celková obnova kostela Nejsvětější Trojice Římskokatolická farnosti v Žatčanech.

Kuželovský mlýn je jeden z mála dochovaných větrných mlýnů holandského typu. Byl postaven v roce 1842 a více než sto let sloužil zemědělcům z okolí. Jeho činnost ustala v roce 1946. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která jej znovu uvedla do provozuschopného stavu, ovšem už jako exponát Technického muzea v Brně. „Oprava umožnila zachovat věrohodnou prezentaci památky. Obnovené práce byly provedeny kvalitně,” to byl verdikt porotců, kteří přiřkli krajskou zlatou medaili za nejlépe opravenou památku v roce 2019 větrnému mlýnu v Kuželově. Celkem bylo letos nominováno 40 kulturních památek. Jejich přehled a výsledky hlasování jsou zveřejněny pod tímto odkazem.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Cenu veřejnosti získala celková obnova kostela Nejsvětější Trojice Římskokatolická farnosti v Žatčanech.