Meteorologové varují: Do kraje se vrátí intenzivní bouřky, vichr a přívalové deště

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj v pátek a sobotu zasáhnou další silné bouřky. Doprovázet je budou přívalové srážky, kroupy a vítr s nárazy kolem 70 km/h. Výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí dnes dopoledne vydal Český hydrometeorologický ústav.

V pátek ráno se k nám od jihozápadu začne blížit déšť a ojediněle se mohou tvořit bouřky. Výstraha s nejnižší intenzitou začne platit v šest ráno a potrvá do dvou odpoledne. „Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 30 milimetrů, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h,“ upozornili meteorologové.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Postupem dne bude počasí nabírat na intenzitě. Od dvou odpoledne do sobotní třetí hodiny ráno vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí. „Očekáváme velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, v opakujících se bouřkách i více, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h,“ upřesnili odborníci.

Lokální přívalový déšť může zatopit sklepy, podchody a zkomplikovat dopravu, rychle se také mohou rozvodnit malé toky. „Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami,“ varují meteorologové.

Intenzivní bouřky a srážky zasáhly Zlínský kraj naposledy před týdnem. Rozvodnily se některé toky, Bystřička dosáhla místy třetího stupně povodňové aktivity. Hasiči pomáhali u desítek události po celém regionu. Podle aktuální výstrahy meteorologů by se ale podobný scénář opakovat neměl.