Hygienici kontrolovali kvalitu vody ke koupání na jihu Čech. Známe podrobnosti!

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Čeká nás podle předpovědi teplý víkend. Hygienici na jihu Čech si opět posvítili na kvalitu vody ke koupání. Je potěšující, že v sedmi sledovaných koupacích místech je na začátku prázdnin velmi dobrá.

Na vodní nádrži Orlík jsou sledována dvě odběrová místa – u autokempu Radava a u veřejného tábořiště Podolsko. Zdravotní nezávadnost vody ke koupání je hodnocena na pětistupňové škále od jedničky do pětky. U Radavy dostala voda dvojku, voda je vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„U veřejného tábořiště Podolsko se kvalita vody oproti minulým dvěma týdnům výrazně zlepšila. Podle dnešních výsledků vykazuje pouze mírně zhoršené vlastnosti a byla tu překročena hodnota ukazatele vodní květ. Proto dostala dvojku, ale oproti prvnímu měření zde došlo ke zlepšení a voda již nepředstavuje zdravotní riziko,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Kvalita koupací vody je dlouhodobě sledována i u dvou rekreačních rybníků na Jindřichohradecku – v rybníce Hejtman a Staňkovském rybníce. Rybník Hejtman dostal na pětistupňové škále opět dvojku, voda je vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, byla překročena hodnota ukazatele chlorofyl-a. Voda ve Staňkovském rybníce dostala čtyřku.

„Dle aktuálního rozboru je voda vhodná ke koupání, ale s ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je voda v tomto rekreačním rybníce souhrnně hodnocena jako voda nevhodná ke koupání, která neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ upřesnila Kotrbová.

Velmi dobře je hodnocena kvalita vody na Lipně. U pláže v Černé v Pošumaví dostala voda dvojku. Voda je vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je po deštích pouze překročena hodnota ukazatele průhlednost a chlorofyl-a. U pláže v Horní Plané dostala voda opět jedničku a u Lipna nad Vltavou dvojku. Voda je vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a.