Kroměřížanům v létě popřeje dobrou noc ponocný

Foto: město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Nebývalý zážitek čeká obyvatele i návštěvníky Kroměříže během letních večerů. Dva zkušení muzikanti převezmou roli ponocných a slavnostně ohlásí hodinu nočního klidu. Doprovázet je bude i dobový strážce arcibiskupské gardy.

Zpříjemnit letní večer, připomenout dávno zaniklé povolání, pomoci vnímat plynutí času na sklonku dne i popřát lidem dobrou noc. S těmito cíli se každý páteční a sobotní prázdninový večer vydají dva trumpetisté na Velké náměstí a fanfárami ohlásí hodinu nočního klidu. „Každý rok se snažíme turistickou sezonu osvěžit něčím novým a s ohledem na průběh letošního roku jsme v tomto případě záměrně zvolili neorganizovanou formu zábavy ve venkovním prostředí. A protože se do tohoto nelehkého úkolu pustili dva zkušení muzikanti, jejich krátké večerní vystoupení bude určitě i kulturním zážitkem,“ prozradil místostarosta Vít Peštuka.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Kostýmovaná dvojice se na náměstí nevydá sama. Doprovázet je bude ozbrojený strážce dobové arcibiskupské gardy, která ke Kroměříži neodmyslitelně patří.

Poprvé je lidé mohou potkat 3. července. „Svou pravidelnou páteční a sobotní obchůzku skupina zahájí přibližně v 21.40 fanfárou na balkonu radnice a odtud se vydá na prohlídku Velkého náměstí. Přibližně po dvaceti minutách se vrátí zpět k radnici a těsně před desátou hodinou večerní se rozloučí skladbou z kroměřížského zámeckého hudebního archivu,“ doplnil vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Ponocný v minulosti plnil roli noční hlídky, jejímž úkolem bylo vyvolat poplach při jakékoliv nepředvídané události. Kromě vpádu cizích vojsk, útoku lupičů a činnosti zlodějů se jednalo především o jednoduchou požární stráž.

Foto: město Kroměříž