Žďár se zapojuje do iniciativy Milada 70: Zavražděna komunisty

Na městském úřadě ve Žďáře visí černá vlajka, připomíná tragický osud doktorky Milady Horákové. Foto: Město Žďár nad Sázavou

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Zítra, tedy v sobotu 27. června tomu bude přesně 70 let, kdy vykonstruovaný soudní proces skončil popravou doktorky Milany Horákové. K tomuto výročí justiční vraždy vnikla iniciativa s názvem Milada 70: Zavražděna komunisty a město Žďár nad Sázavou se k této aktivitě symbolicky připojuje.

Ode dneška až do neděle 28. června je na budově Městského úřadu Žďár nad Sázavou vyvěšený černý prapor jako připomínka osudu Milady Horákové. „Jsme lidé, kteří hájí principy svobody a demokracie a tímto symbolickým gestem chceme upozornit na rostoucí moc komunistů v této zemi a na to, že se strana nezbavila charakteru zločinecké organizace. Tento hrůzostrašný moment dějin si je třeba připomínat i jako příběh statečnosti a odvahy v boji proti nesvobodě a totalitnímu režimu,“ uvedl starosta Martin Mrkos.

Kromě Žďáru se zapojuje například i Právnická fakulta Univerzity Karlovy, kde Milada Horáková studovala, Národní muzeum a řada dalších měst, například Hlavní město Praha nebo Pardubice.

„Výzva je určena také všem, kterým není lhostejná skutečnost, že jsou komunisté opět jednou z významných sil, ovlivňujících současnou politiku naší země,“ uvádí na webu dekomunizace.cz iniciátoři této vzpomínkové akce.