V Humpolci začali s výstavbou nového domova pro seniory

HUMPOLEC – Symbolickým poklepáním na základní kámen odstartovala na konci června výstavba nového domova pro seniory v Humpolci. Jedná se o jeden z prvních PPP projektů v sociální oblasti v České republice. Partnerství veřejného a soukromého sektoru uvádějí v život Kraj Vysočina a společnost SeneCura. SeniorCentrum Humpolec bude mít kapacitu 204 lůžek a jeho dokončení se plánuje na červen 2022.

„Spolupráce veřejného sektoru s privátní společností je rychlou cestou ke zkvalitnění a posílení sociálních služeb. PPP projekty jsou v našem státě netradičním řešením investic, proto konkrétně v Humpolci nebyly přípravy snadné, ale pevně věřím, že tento model bude fungovat ke spokojenosti obyvatel našeho kraje a především klientů domova,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

Celý PPP projekt je realizován na základě koncesní smlouvy, kdy soukromý investor, společnost SeneCura, vybuduje zařízení na své náklady a po dobu 25 let ho bude provozovat. Domov bude součástí krajské sítě sociálních služeb a na jeho provoz bude kraj přispívat tzv. vyrovnávací platbou. Nemovitost bude po celou dobu trvání projektu ve vlastnictví Kraje Vysočina. Předpokládané dokončení je plánováno na prosinec 2021. Následovat by mělo stěhování klientů a demolice starého objektu, na jehož místě vznikne zahrada pro klienty, návštěvy i veřejnost. S finálním dokončením se počítá v červnu 2022.

SeniorCentrum Humpolec bude nabízet pobytové sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem v 55 jednolůžkových a 74 dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Čtyřpodlažní budova bude mít tvar písmene ypsilon. Klienti tady budou mít k dispozici společenský sál, fitness centrum, hobby místnost, kapli nebo kadeřnictví. Jednotlivé pokoje budou uspořádány do tzv. „domácností“, kdy společný prostor obývá určitá skupina klientů, kteří se navzájem znají tak jako v domácím prostředí. Součástí domova bude i terapeutická zahrada Memory Garden s nekonečnými cestami, které slouží pro lepší orientaci klientů s demencí. „Chceme, aby byl nový domov komunitním centrem v dané lokalitě, které bude podporovat mezigenerační setkávání a rozvíjet soužití klientů, obyvatel, příbuzných, dobrovolníků, zaměstnanců a veřejných orgánů,“ uvedla Věra Husáková, regionální ředitelka SeneCura Česká republika.