Na olomouckou radnici se vrátila zrekonstruovaná věž

OLOMOUC – Už více jak tři roky prochází historická budova olomoucké radnice kompletní opravou. Včera dopoledne se na radniční věž vrátila zrekonstruovaná střední část dřevěné špice. Po dokončení opravy by radnice měla vypadat asi jako před 100 lety, pouze orloji zůstane jeho budovatelský vzhled.

Osmimetrová konstrukce o hmotnosti sedm a půl tuny byla včera usazena na dolní část konstrukce radniční věže na Horním náměstí v Olomouci. Tu na věž vyzdvihli už minulý rok v říjnu. Tato střední část je věrnou replikou původní konstrukce, která byla podle posudku odborníků ve špatném technickém stavu, proto ji nebylo možné ani po případné opravě vrátit na věž. „Nová konstrukce je vytvořena z borového a dubového dřeva a jde o přesnou repliku, kterou řemeslníci tvořili přímo na Horním náměstí podle vzoru, který měli po celou dobu před sebou,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Nejvyšší část špice věže včetně hrotnice by měla být vyzdvihnuta a usazena přibližně v polovině července, přesný termín zatím není znám. „I termín vyzdvižení střední části se posunoval, při zvedání tak těžkého břemene do takové výšky velmi záleží na povětrnostních podmínkách,“ vysvětlil investiční náměstek Martin Major. Stavbyvedoucí Pavel Hurta doplnil, že nahoře budou ještě pokračovat další práce. Finální oplechování měděným plechem se musí dodělat přímo na věži a klempíři pak musí propojit oplechování všech tří dílů špice.

Kompletně by měla být rekonstrukce olomoucké radnice hotova letos v září.