Klíšťata jsou na jihu Čech vysoce aktivní. Rekordně přibylo onemocnění boreliózy

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Klíšťatům se v letošním roce daří. V prvním prázdninovém týdnu evidují hygienici v Jihočeském kraji dvaačtyřicet potvrzených případů klíšťové encefalitidy, v týdnu jich přibylo pět. Výrazně se zvýšil i počet případů lymeské boreliózy. Potvrzeno bylo pětadvacet nových onemocnění. U obou infekčních nemocí již první červencová čísla převyšují ta loňská.

Ve srovnání s minulým rokem letos evidují jihočeští hygienici více onemocnění přenášených klíšťaty. Český hydrometeorologický ústav, který sleduje a prognózuje aktivitu klíšťat, pro tyto dny a prodloužený víkend uvádí na desetistupňové škále stupeň aktivity 7, což je vysoké riziko.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V týdnu přibylo pět potvrzených případů klíšťové encefalitidy. Té je v kraji k dnešku čtyřicet dva případy, tedy přesně třikrát více než ve srovnatelném období loňského roku. Vysoké aktivitě klíšťat přispívá dosavadní vlhké počasí a zdá se, že letošní sezóna, kdy bude v jižních Čechách trávit dny volna více lidí než v minulých letech, může bohužel patřit k těm rizikovějším,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Co se týče výskytu v kraji, k dnešku je devět potvrzených případů na Českobudějovicku, osm na Českokrumlovsku, sedm na Prachaticku a Strakonicku, šest na Táborsku, tři na Jindřichohradecku a dva na Písecku.

„Od minulého týdne přibylo letos také rekordních pětadvacet potvrzených případů lymeské boreliózy. Té je v kraji prokázáno zatím sto čtyřicet sedm případů, vloni jsme ve srovnatelném období měli sto třicet osm případů. K dnešku bylo nejvíce případů na Českobudějovicku, celkem čtyřicet čtyři. Třicet osm případů je na Jindřichohradecku a dvacet šest na Táborsku. V dalších okresech je výskyt nižší, Českokrumlovsko má třináct, Strakonicko deset a Písecko a Prachaticko mají po osmi případech. Dlouhodobě statistikám tohoto onemocnění s přírodní ohniskovostí dominují Jindřichohradecko, Táborsko a Českobudějovicko,“ uvedla epidemioložka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.

V souvislosti s dlouhodobě vysokou aktivitou klíšťat hygienici doporučují preventivní použití repelentů, nelehat a nesedat si v porostech především na okrajích lesů, raději nevstupovat do hustých křovin a vysoké vegetace kolem vodních toků a ploch a po příchodu z přírody se rychle převléknout a dobře prohlédnout, protože je důležitá rychlost, s níž se klíště podaří objevit a hlavně správně odstranit.