KORONAVIRUS: Po Slovinsku přidalo Česko na seznam nebezpečných zemí i Lotyšsko a Estonsko

Zdroj: Pickpik

Česko – Ačkoliv ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ani čeští epidemiologové nejsou šířením nákazy koronaviru v Česku znepokojeni, okolní země si již stoupajícího počtu nemocných začaly všímat. I když je podle českých úřadů nemoc soustředěna do jasně ohraničených ohnisek v Moravskoslezském kraji, v posledních čtrnácti dnech překročil počet nakažených počet 15 osob na 100 000 obyvatel – a okolní státy se tak začaly turistů z Česka bát. Jako první se k ráznému kroku dnes dopoledne odhodlalo Slovinsko, odpoledne se přidalo také Estonsko a Lotyšsko.

I když Adam Vojtech včera po mimořádném setkání s představiteli koronavirem aktuálně nejvíce zasaženého Moravskoslezského kraje prohlašoval, že trend nově nakažených je sestupný, podle nových dat Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku právě včera přesáhly počty nově diagnostikovaných pacientů opět stovku, konkrétně se jednalo o 132 nových případů. K zamezení šíření nákazy by pak mělo pomoci především dočasné přerušení těžby v dolech OKD.

Zahraniční země se ale nezaměřují na to, kde přesně ohniska jsou, ale sledují jen nárůsty těch, kdo nemocí COVD-19 trpí. Na to, že situace se v některých zemích zhoršuje, se jako první rozhodlo reagovat Slovinsko, které nově za nebezpečné země označilo jak Českou republiku, tak i Chorvatsko a Francii. Toto rozhodnutí, které bude platné minimálně do další aktualizace dat 10. 7., by pak mohlo zkomplikovat mnoha Čechům dovolenou. Ačkoliv tranzit Slovinskem by i nadále měl být možný (při předložení dokladů o pobytu např. v Chorvatsku a splnění podmínky, že na území Slovinska člověk nestráví více jak 12 hodin), v případě, že by Češi chtěli v zemi setrvat, museli by do 14denní karantény. Výjimka je pak stanovena pro ty, kdo v zemi vlastní nemovitost, jich se dle informací mluvčího slovinské vlády povinná karanténa netýká.

O situaci se začal již zajímat i premiér Andrej Babiš, který chce údajně především se slovinským premiérem zahájit jednání – výsledek je ale nejistý, protože premiér Slovinska již zdůraznil, že rozhodnutí je plně v rukou tamních epidemiologů. Babiš také vyjádřil nelibost nad tím, jak celou situaci navenek komunikuje ministr zdravotnictví Vojtěch – ten by dle Babiše měl více zdůrazňovat, že za nárůstem nových případů je v Česku právě pouze jedno velké ohnisko nákazy, které je však pod kontrolou a nedochází v něm ani k šíření koronaviru mezi běžnou veřejností – nákaza se šíří drtivě jen mezi horníky.

S tím, že se situace bude různě proměňovat dle aktuálního vývoje epidemie je evidentně nutné počítat – ačkoliv kromě zmiňované trojice zemí se zatím žádný další stát k omezujícím opatřením vůči Česku nerozhodl přistoupit, např. při cestě do Chorvatska nebo Řecka se všichni turisté mohou setkat s různými podobami protiepidemických opatření, např. v Řecku se provádí namátkové testování. V době, než je znám výsledek, pak člověk musí zůstat v karanténě. Zatím však nejsou důkazy o tom, že by Řekové např. právě kvůli nárůstu nových pacientů s nemocí COVID-19 turisty z Česka podrobovali důkladnějším kontrolám.