Budovu na Hanáckém náměstí odkoupil stát. Přesídlí tam památkáři

Foto: město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Budova po bývalých kasárnách na Hanáckém náměstí už patří Národnímu památkovému ústavu. Prodej objektu spolu s okolními pozemky schválili v únoru kroměřížští zastupitelé, a to za symbolické čtyři koruny.

Zájem o nevyužitou budovu projevil loni v listopadu ministr kultury Lubomír Zaorálek při návštěvě Kroměříže. Národní památkový ústav ji chce zrekonstruovat a vybudovat v ní kanceláře, archivy, sklady, depozitáře i konzervátorské dílny. Podle Petra Šubíka, ředitele územní památkové správy NPÚ v Kroměříži, se počítá také se zřízením návštěvnického a informačního centra, ve kterém by ústav propagoval 27 hradů, zámků a dalších památek, které kroměřížské pracoviště na Moravě spravuje.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V objektu by mělo pracovat na sedm desítek zaměstnanců. „Hanácké náměstí tak ožije. Navíc se městu podaří vyřešit problém, se kterým se dlouho nedařilo pohnout,“ sdělil dříve místostarosta Karel Holík.

Převod budovy a pozemků byl už zaevidován v katastru nemovitostí. „Během července by měly být protokolárně předány novému majiteli,“ poznamenal vedoucí majetkoprávního oddělení Zdeněk Man.

Město třípodlažní budovu získalo od armády po jejím ochodu v roce 2004. Nejprve ji chtělo přestavět na domov pro seniory, od záměru ale kvůli vysokým nákladům upustilo. Radnice se pak neúspěšně pokoušela budovu prodat. Nepodařilo se ani uskutečnit plány na její přebudování na komunitní centrum, muzeum vojenství a zážitkový hostel.