Policisté se ve člunu vydávají na Dalešickou přehradu, kontrolují plavidla

Foto: Policie ČR

TŘEBÍČSKO – Policisté z Hrotovic strávili začátek tohoto týdne ve člunu na Dalešické přehradě. V rámci bezpečnostního opatření s názvem Bezpečně na vodě kontrolovali dodržování právních předpisů lidí, kteří se na nejrůznějších plavidlech pohybují na hladině přehrady na Třebíčsku. Podobné preventivní akce potrvají podle policistů až do konce září.

„Kontroly na Dalešické přehradě se zaměřily především na dodržování plavebního řádu, a to zejména ze strany vůdců malých plavidel,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že kromě pohybu plavidel na hladině, policisté kontrolovali i okolí přehrady. V jejím okolí se nesmí rozdělávat oheň ve volné přírodě, mimo stanovené plochy je zakázáno také stanování. Kontroly se týkaly také parkování aut v blízkosti hráze
„Policisté v rámci akce tentokrát nezjistili žádná protiprávní jednání. Ale na vodě byli i o víkendu, a to ve spolupráci s kolegy ze Státní plavební správy, kdy zjistili pět přestupků – vůdci plavidel u sebe neměli potřebné doklady. Další přestupky na vodní ploše pak zjistila Státní plavební správa.

Foto: Policie ČR

Na hladinu přehrady vyjel do akce s policejním plavidlem hrotovický policista Vladimír Doležal, který přehradu velmi dobře zná. Jak sám říká, přestupky na vodních hladinách postihuje především Státní plavební správa. Ta ovšem musí přestupce přistihnout přímo na místě činu, nebo jí musí někdo o protiprávním chování zaslat nezbytný důkazní materiál. Společné součinnostní akce jsou proto pro kontrolní činnost velkou výhodou.

„My se zaměřujeme nejen na kontrolu plavidel, ale zajímá nás také všechno, co se děje v zátokách kolem přehrady. Tam se jiným způsobem nedostaneme a lidé na to často spoléhají. Často zjistíme například nedovolené táboření, nedovolené vjezdy osobních automobilů nebo rozdělávání ohňů v lese nebo na okraji lesa. Především v současné době letního období, kdy je dlouhodobé sucho, by mohl požár, který by se vymkl kontrole, způsobit fatální následky. Proto při řešení zjištěných přestupků postupujeme nekompromisně,“ doplňuje Vladimír Doležal a dodává, že před pár dny přijela k přehradě skupinka cizinců, kteří zřejmě nevěděli o zákazu a v blízkosti hráze rozdělali oheň. Na jejich nebezpečné chování okamžitě upozornili rybáři a policisté vyjeli na místo, oheň už byl uhašen.

Hrozí desetitisícové pokuty i odebrání plavebního “řidičáku”

Většinu zjištěných přestupků, kterých se dopustí vůdci plavidel, policisté vyřeší na místě v příkazním řízení uložením pokuty. Pokud by se přestupek oznamoval Státní plavební správě, tak by za takové jednání hrozila v rámci správního řízení pokuta až do výše sto tisíc korun v případě fyzické osoby, v případě právnické osoby je pokuta za zjištěný přestupek ještě několikanásobně vyšší. Při opakovaném porušení předpisů hrozí provinilci i odebrání příslušného oprávnění vůdce plavidla.

Policisty uvidíte na přehradě až do září často

Vzhledem k tomu, že se ruch na hladině Dalešické přehrady každoročně stupňuje, dohlíží policisté na vodní plochu v turistické sezóně téměř denně. „Někteří provozovatelé motorových člunů a vodních skútrů se totiž v minulosti chovali na přehradě velice nebezpečně a svoji příliš rychlou a agresivní jízdou ohrožovali rekreanty na lodičkách, plavce, rybáře, ale i cestující na výletní lodi Horácko,“ připomíná policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na Dalešické přehradě je vymezený prostor pro koupání a pohyb ve vodě. S ohledem na ochranu plavců a břehů je povolena rychlost na rozlehlých vodních plochách do vzdálenosti 50 metrů od břehu nebo od vyznačených prostor pro koupání maximálně 10 kilometrů v hodině. Na ostatních vodních cestách do vzdálenosti 25 metrů. Pro většinu plavidel to prakticky znamená plutí ve výtlačném režimu a zákaz jízdy ve „skluzu“.