Tipy na víkend: Vydejte se po vinohradech, na rockový večer nebo s dětmi za dobrodružstvím

Na zámku Vsetín, v Lešné a na vsetínské hvězdárně můžete po celé léto zažít dobrodružnou pátračku. Foto: archiv Muzea regionu Valašsko

ZLÍNSKÝ KRAJ – Víkend 10. – 12. července láká na promítání letního kina, které si tentokrát můžete užít v parku, na hradě nebo se vydat po trase nafukovacího Valašského letňáku. Pořádný rockový nářez nabídne Rocková slavnost piva, milovníci vína zas dají přednost cyklopouti po vinohradech, nadšení motoristé se vydají na sraz škodovek a sporťáci si nesmí nechat ujít závěr Slováckého léta. Děti vstoupí do luhačovického pohádkového lesa, užijí si pátračku na zámku i v muzeu, vydají se hledat zubry do Zubří nebo sbírat razítka po Valašsku. Pokud bude pršet, rozhodně s nimi zajděte do herny Obřích deskových her a hlavolamů.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

ZLÍNSKO

Zlín

4. ročník Zlínského filmového léta vás po dvanáct večerů vtáhne do zajímavých filmových příběhů na pěti místech ve městě. U každého letního kina bude občerstvení zajištěno, deku a piknik si ale klidně můžete vzít s sebou. Tentokrát se bude promítat v parku Komenského a začíná se ve 21.30. V pátek se přijďte podívat na snímek Na nože, v sobotu zas na Příliš osobní známosti.

Až do konce srpna se můžete vydat do herny Obřích deskových her a optických klamů ve 14|15 Baťově institutu. Akce navazuje na oblíbený Festival IQ Play. Ve třech sálech jsou k vyzkoušení klasické deskové hry i naprosté unikáty, které vznikly speciálně pro tuto příležitost.

V neděli proběhne v obnoveném Památníku Vzpomínka na Tomáše Baťu. Tento den totiž uběhne 88 let od tragického úmrtí zlínského podnikatele, politika a mecenáše. Návštěvníci mohou přijít kdykoliv mezi 10.00 a 20.00. Každou hodinu začínají komentované prohlídky a vstup je po celý den zdarma. Kromě busty Tomáše Bati budou vystaveny také vzácné předměty z rodinné pozůstalosti a dobové artefakty. Ve 21.00 pak bude Památník slavnostně rozsvícen.

Zoo Zlín letos poprvé zve na ranní procházku areálem s návštěvou kiviho Geryho. Přijďte v neděli od 6.30 do 8.30 do australské oblasti, kde na vás bude čekat průvodce, který vám přiblíží život kiviho hnědého. Toho Zoo Zlín chová jako první a jediná zoo v republice.

Brumov-Bylnice

Užijte si netradiční promítání letního kina v romantických kulisách hradu Brumov. V pátek od 21.30 tu začne česká komedie Poslední aristokratka.

Luhačovice

V pátek objevte kouzlo Pohádkového lesa u pramene Aloiska. Na děti budou čekat pohádkové postavičky na pohádkových stanovištích s pohádkovými soutěžemi. Začíná se v 15.30 a terén je sjízdný i pro kočárky. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

Lázeňské město v neděli ožije Luhačovickou poutí. Na ulici Dr. Veselého si od 9.00 do 17.00 užijete pouťový jarmark, kolotoče budou stát u kostela.

Otrokovice

V otrokovické Besedě zahájí v sobotu od 9.00 Teraristický výměnný den a výstavu, kde uvidíte spoustu živých i preparovaných bezobratlých živočichů, plazů, rybiček a drobných savců. Nebudou chybět ani rostliny, krmení a chovatelské literatura. Občerstvení je zajištěno.

Štítná nad Vláří

Příznivci historických škodovek, motocyklů a traktorů si nesmí nechat ujít II. Valašský Škoda sraz. První účastníci přijedou už v pátek v 16.00 do areálu ekofarmy, kde si potom užijete večerní posezení.  V sobotu v 10.30 začne automobilová orientační soutěž, během které si diváci mohou vychutnat také zajímavý doprovodný program.

Zádveřice

V areálu fotbalového hřiště se už počtvrté uskuteční Rocková slavnost piva. Od sobotních 16.00 vystoupí revivaly světově proslulých kapel jako Black Sabbath, Deep Purple, AC/DC, Kabát a Iron Maiden. Na výběr bude z 20 kvalitních značek piv, které doplní dobroty z udírny.

 

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Historické vláčky v rámci Hanáckého léta na kolejích vyjíždí na trať každou sobotu. Svézt se můžete mezi Kroměříží, Kojetínem, Tovačovem a Chropyní. Jízdní řády naleznete na webových stránkách.

Hravá Květná zahrada vás každý prázdninový pátek vtáhne do vyprávění, her, hudby a kouzel. Chybět nebudou ani bludiště a kuželky. Začíná se vždy v 10.30 a 13.30 na Čestném dvoře. Program je v ceně vstupného do Květné zahrady, účast je třeba nahlásit při vstupu na pokladně.

Pro potěšení malých i velkých návštěvníků připravilo Muzeum Kroměřížska novou výstavu Kouzlo hraček. Výstava představí více jak 800 historických hraček od počátku 20. století až do osmdesátých let. K vidění budou jednoduché dřevěné hračky, které dětem vyráběli zruční tatínkové, jako jsou dřevěné vozíky, kolíbky, píšťalky nebo oblíbené káče. Pobavit se můžete ve dvou interaktivních hernách a jako bonus je připravena dílnička, ve které si vyrobíte vlastní originální hračku. Přijďte do Galerie v podloubí.

Hulín

Třetí ročník městské hry Nezvyklá čísla vás během prázdninových měsíců zavede do nejrůznějších koutů Hulína. Během příjemné procházky se pokusíte vypátrat neobvyklá domovní čísla. Hrací kartu si vyzvedněte v Informačním centru Hulín, kde ji pak vyplněnou odevzdejte. Pokud budou vaše odpovědi správné, dostanete zaslouženou odměnu.

Koryčany

Hrad Cimburk se stane dějištěm středověkých klání. V sobotu a v neděli si můžete užít Šermířský víkend s šermířským spolkem Rotenburk z Vyškova. Vystoupení začíná vždy ve 14.00 a v 16.00.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Slovácké léto přinese do města pořádnou porci hudby, sportu a kultury. Diváky čeká exkluzivní beachvolejbalová exhibice českých reprezentantů, koncert UDG, Hradišťanu a Tabáku – Kabát revival. Děti zažijí skvělou zábavu na Dobrodružné stezce, Sportovní den se Sporťákem a badminton. A to není zdaleka všechno!

Po koronavirovém odkladu se popatnácté symbolicky otevřou cyklostezky. Na kole vinohrady Uherskohradišťska zve malé i velké sportovce na čtyři cyklostezky a jednu trasu pro pěší. Nezmeškejte sobotní registraci na Masarykově náměstí, která poběží od 8.00 do 9.30. Od třetí odpoledne zahraje na Městském fotbalovém stadionu Miroslava Valenty CM Marka Pavlici, proběhne malý vinný trh a losování tomboly. Den v 19.00 zakončí na Kolejním nádvoří skupina Venca´s group.

Buchlov

Hrad Buchlov si pro letošní sezónu připravil  krátké loutkové divadelní pohádky pro nejmenší návštěvníky, které mohou vidět malí i velcí diváci po oba prázdninové měsíce. Hraje se vždy v neděli v hradním sklepení nebo na nádvoří. V 10.00 to bude Sněhurka a sedm trpaslíků, ve 13.00 pak O Otesánkovi. Pohádky trvají kolem 30 – 40 minut a lístek lze zakoupit společně s dětským okruhem nebo samostatně.

Uherský Brod

Muzeum Jana Amose Komenského si na sobotu připravilo Indické odpoledne, komponovaný program pro děti i dospělé. Vše začne v 15.00 v atriu muzea výtvarným workshopem s pohádkou „O statečném papouškovi“. O půl hodiny později se otevře výstava „Knihy džunglí“, kde si vyzkoušíte tisk razítky s indickými motivy, vezměte si proto trička s sebou. Nebude chybět jóga pro děti, malování henou nebo tvorba společné mandaly.

Atraktivní pořad pro děti plný nejzábavnějších písniček z pohádek Hurá na prázdniny v podání Divadla Slunečnice Brno si na neděli nachystal Dům kultury Uherský Brod. Přijďte v 16.00 do atria Muzea J. A. Komenského, v případě nepříznivého počasí se akce přesune do sloupového sálu.

 

VSETÍNSKO

Až do konce září se můžete vydat s medvědem Jurou objevovat krásy Valašsko. Regionální hra Poznáváme Valašsko vás zavede na dvacet známých i neznámých míst, kde jsou ukryta razítka. Stačí si stáhnout nebo vyzvednout plánek, posbírat razítka a v následném slosování můžete vyhrát zajímavé ceny.

Vsetín

Na zámku Vsetín si zajděte na unikátní výstavu Až přiletí čáp. K vidění je téměř 50 kusů dobových dětských i loutkových kočárků z let 1880–1980. Vystavené kočárky pocházejí ze sbírky valašskomeziříčské pobočky Muzea regionu Valašsko, které je zakoupilo v roce 2016 ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové z Roztok u Prahy.

Na zámku v Lešné, ve Vsetíně a na vsetínské hvězdárně na vás čeká Letní dobrodružství v muzeu. Účastníci budou v jednotlivých objektech řešit úkoly a pátrat po indiciích, které je dovedou k truhle s pokladem. Kdo dokáže do konce prázdnin najít poklady ze všech tří muzejních poboček, může se těšit na bonus v podobě pamětní mince.

Dolní Bečva

Valašský letňák se v sobotu přesune do sportovního areálu v Dolní Bečvě. Ve 21.30 si užijete komedii Poslední aristokratka.

Hutisko-Solanec

Na parkoviště u Salaše dorazí v pátek Valašský letňák. Od 21.30 se tu bude promítat česká komedie Po čem muži touží.

Rožnov pod Radhoštěm

V rámci 22. ročníku Ledového království se v Rožnově na rohu Palackého ulice a ulice Boženy Němcové v neděli otevře evropský unikát. Speciálně upravený dům, Ledová galerie, bude otevřena i přes vysoké letní teploty, zatímco si uvnitř prohlédnete unikátní ledové sochy. K vidění bude například Poslední večeře nebo slavná Mona Lisa od Leonarda da Vinciho, Autoportrét Vincenta van Gogha, či Sněhurka od Disneyho a další. Nechybí také tradiční Ledový trůn, na kterém se můžete vyfotit. Prohlídky jsou s průvodcem a počet návštěvníků je omezen, nezapomeňte si proto udělat rezervaci. Přijít můžete až do konce září.

V chodbách městské knihovny si do konce srpna přijďte prohlédnout novou výstavu Martina Kubíka Valašský Komiks. Ten vznikl na motivy knihy Heleny Mičkalové – O čem si vyprávjajú Karlovjané. Autor komiksu Martin Kubík zpracoval příběhy do živých obrazů, které znázorňují nejen dějovou linku, ale jsou propracovány do nejmenších detailů, a ukazují tak v plné kráse valašskou krajinu, architekturu, oděv a mnoho dalších zajímavostí.

Valašské Meziříčí

Výstava s názvem Barevný svět vychází z projektu, za který Muzeum regionu Valašsko získalo ocenění v prestižní soutěži Gloria Musaealis. V zámku v Lešné se s barvami seznámíte z pohledu fyzika, biologa, malíře, keramika, technika a dokonce i psychologa. Čeká vás tajemná temná komora, ve které budete měnit barvu jako chameleoni, na interaktivních stolech si namícháte barvy podle libosti a prostřednictvím nejrůznějších optických iluzí zjistíte, že barva není nic jiného, než pouhý vjem našeho mozku. Výstavu si můžete užít až do konce října.

Na zámku v Lešné, ve Vsetíně a na vsetínské hvězdárně na vás čeká Letní dobrodružství v muzeu. Účastníci budou v jednotlivých objektech řešit úkoly a pátrat po indiciích, které je dovedou k truhle s pokladem. Kdo dokáže do konce prázdnin najít poklady ze všech tří muzejních poboček, může se těšit na bonus v podobě pamětní mince.

Zubří

Až do konce srpna se můžete zapojit do poznávací (cyklo)turistické hry pro celou rodinu Co pamatují zubři v Zubří, kterou připravilo Muzeum Zubří. V rámci této hry pro malé i velké objevitele je třeba postupně najít deset míst, na kterých se prostřednictvím popisků setkáte s deseti barevnými zubry. Ti vám pomohou dovtípit se indicií k vyplnění tajenky, kterou ukrývá křížovka na hrací kartě. Trasa je dlouhá asi 7 kilometrů, dá se ujít pěšky či ujet na kole a absolvovat ji můžete v jeden nebo více dnů. Komu se podaří tajenku vyluštit, určitě z muzea neodejde s prázdnou. Čeká tam na něj pamětní list, placka i drobné dárky.