Jak se nezbláznit z dovolené v Česku aneb Léto bez moře a s manželkou

Ilustrační foto

Zatímco loni přibližně 55 % Čechů vyrazilo na dovolenou do zahraničí, letos se díky koronavirové pandemii situace radikálně změnila. Mnozí nakonec vidinu přímořské či jiné zahraniční dovolené se slzami v očích vyškrtli ze svých plánů. Smutek či přímo deprese z letního pobytu v tuzemsku však rozhodně není na místě. Stačí jen plně docenit výhody této dovolené. A my vám s tím pomůžeme. Možná, vás přesvědčíme natolik, že příště už nebudete chtít ani vystrčit paty za hranice.

Bez stresu z letadla

Dovolená strávená v naší krásné zemi oplývá celou řadou výhod. Jednou z nich je například, skutečnost, že vám nehrozí nepříjemný jet lag, tedy pásmová nemoc. I kdybyste jeli z Českého Těšína až do Aše, můžete být v klidu, pořád zůstanete ve stejném časovém pásmu. Navíc tuto vzdálenost překonáte i bez letadla. Nehrozí tedy vzdušné turbulence a obavy, že se během divokého letu obsah vašeho žaludku vydá osobně seznámit s ostatními cestujícími na palubě včetně krásné letušky, které se po zbytek letu nebudete mít odvahu podívat do očí, natož do výstřihu.

Jazyková bariéra? Neřešíte

Při tuzemské dovolené také odpadnou starosti s jazykovou bariérou. Ušetříte výdaje za kondiční jazykové kurzy, kde se již asi po sté budete marně snažit zapamatovat rozdílné tvary nepravidelných sloves pro přítomnost a minulost místo toho, aby vám vyučující důrazně doporučil neplést si zrádně podobná slova typu “sheet” a “shit”. (První výraz znamená prostěradlo a vyslovuje se dlouze, zatímco druhý se vyslovuje krátce a je vulgárním označením pro lejno). Pokud se na recepci domáháte čistého prostěradla větou: „May I get a clean shit?“, doufejte, že recepční nesplní doslova to, o co jste ji právě požádali.

Jídlo nebude vaší noční můrou

Rovněž odpadají chvíle, kdy neznaje jediný výraz v jídelním lístku zapíchnete zoufale prst do té nejlevnější položky, přičemž se před zbytkem své rodiny tváříte, že víte naprosto přesně, co děláte, protože jste hlava rodiny, že ano. Následně nenuceně konverzujete o tom, že seznámení se s místní kuchyní je velmi důležité pro porozumění místní kultuře. Zároveň s hrůzou v očích čekáte, co vám přistane na stole a jestli se vámi vybraný pokrm nerozhodne náhodou svévolně opustit váš talíř. V duchu blahořečíte české kuchyni, kde je každé jídlo pevně spjato se svým talířem a rozhodně nehrozí, že by třeba vepřo-knedlo-zelo odcestovalo na vratkých nožkách k vašemu spolustolovníkovi nebo na vás dokonce vystrčilo tykadla či zamrkalo zamženým okem, aby povzbudilo vaši chuť k jídlu.

Počasí se postará o vaši zábavu

V Čechách, na Moravě a ani ve Slezsku se nemusíte obávat nudné monotónnosti neustále svítícího slunce, kterou dobře známe z přímořských letovisk. Zejména letošní počasí každou chvíli něčím překvapí. Jeden den je takové sucho, že vám vyschnou i vaše vlastní sliny i slzy. Druhý den lítají hromy a blesky, takže dětem hravě namluvíte, že jste jim tuto světelnou show objednali on-line jako odměnu za to, že vám a vaší ženě nepolezou v noci do ložnice. Třetí den udeří povodně, takže můžete rodině nabídnout adrenalinovou plavbu na raftu po rozvodněné řece. Při této příležitosti ukážete své drahé polovičce, jaké má štěstí, že si vybrala pro společný život právě takového pašáka (neplést s pašíkem) jako jste vy, případně se v nějaké velké peřeji zbavíte nepohodlných členů rodiny. Až skončíte na ARU, vaše drahá, věčně nespokojená, polovička konečně docení vaši úžasnou schopnost kombinatoriky, díky které se vám podařilo prodloužit dovolenou o celý další týden pobytem v nemocnici s plnou penzí a na státní útratu.

Letní  hrátky bez následků

Také se nemusíte obávat, že vaše drahá polovička za letních večerů v nestřežené chvíli splyne s nějakým orientálním krasavcem, a vy pak budete muset pracně svému okolí vysvětlovat, že vaše novorozeně je asi o padesát odstínů tmavší než vy, jelikož ho již od narození potíráte samoopalovacím krémem. Jistě, i na domácí dovolené může vaše věčně nespokojená a neuspokojená žena uklouznout na šikmé ploše, ale výsledek tohoto přešlapu bude pravděpodobně stejného odstínu pleti, takže se o neplánovaném suvenýru z dovolené pravděpodobně nedozví nejen okolí, ale ani vy.

Jistě vidíte, že stojí za to, alespoň občas odolat klamavému volání dálek, protože doma je prostě doma.