Astronomové vyrazili na pouť po kraji. Vydejte se s nimi pozorovat noční oblohu

Jedno z letošních pozorování si užili nadšenci na Zašové. Foto: Jiří Srba

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Pracovníci valašskomeziříčské hvězdárny sbalili dalekohledy a vydali se za nadšeným publikem po celém regionu. S amatérskými zájemci o astronomii už letos pozorovali noční oblohu ve Fryštáku, Prostřední Bečvě, na hradě Štramberku nebo ve Starém Jičíně. Přidat se k nim můžete i vy.

Astronomové používají několik přenosných dalekohledů pro různé druhy pozorování. Součástí programu bývá poutavé vyprávění o aktuálním dění na obloze i o vesmíru obecně. Jedinou podmínkou je příznivé počasí a alespoň trochu jasné nebe. „Děláme to tak už léta, vždy o letních prázdninách, v případě zájmu i v září a říjnu,“ říká odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Úchvatné zážitky nečekají jen návštěvníky, nadšeni jsou i sami astronomové. „Je to pro nás příjemné rozptýlení spojené s výletem na zajímavá místa,“ přiznal Tomáš Pečiva.

Pro velký úspěch si na většině míst zvou astronomy každý rok, často i několikrát za sezonu. „Zvláště zajímavé to bývá pro rodiny s dětmi. Pro nejmenší diváky je atraktivní pohled na velké planety Jupiter a Saturn. Když je potom přemůže spánek, povídáme si s dospělými o mlhovinách, hvězdokupách i samotné podstatě vesmíru,“ usmívá se Pečiva.

Kalendář astronomů je na dobu prázdnin plný, zajímavá pozorování však slibují i následující dva měsíce. Pokud si chcete jejich návštěvu objednat, kontaktujte je na telefonu 571 611 928 nebo e-mailu info@astrovm.cz. Více informací naleznete také na stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Termíny letních pozorování s astronomy

Pátek 17. července ve 20.30 – Štramberk (NJ) – hrad

Pátek 24. července ve 21.00 – Prostřední Bečva (VS) – nad kostelem

Sobota 25. července ve 21.00 – Zašová (VS) – park nad kostelem

Pátek 31. července ve 21.00 – Bartošovice (NJ)

Sobota 8. srpna ve 21.00 – Frýdlant nad Ostravicí (FM) – chata Ondřejník

Sobota 8. srpna ve 21.00 – Starý Jičín (NJ) – hrad

Pátek 14. srpna ve 21.00 – Lutonina (ZL) – u obecního úřadu

Pátek 14. srpna nebo sobota 15. srpna ve 20.30 – Štramberk (NJ) – hrad

Sobota 22. srpna ve 20.00 – Hodslavice (NJ)

Úterý 25. srpna ve 20.00 – Březnice (ZL)

Sobota 29. srpna ve 20.00 – Vizovice (ZL)

Neděle 30. srpna ve 20.30 – Dešná (ZL)