Cyklorikša Bohumín je nápadem z Dánska, který se zalíbil

Foto: Město Bohumín - Místní cyklorikša je službou pro tělesně postižené a jejich rodiny

BOHUMÍN – Bohumínská cyklorikša vyrazila minulý týden do ostrého provozu. Senioři a zdravotně postižení lidé si mohou díky této nové službě užít projížďku Bohumínem se svými blízkými. Speciální vozík, připomínající tříkolku, zájemcům zapůjčí zdarma bohumínské Centrum sociálních služeb.

Bezplatná výpůjčka platí pro ty, kteří mají doma blízké osoby s pohybovými problémy, a chtějí s nimi vyrazit na výlet. „Nejde o turistickou atrakci, ale o službu určenou seniorům a lidem s tělesným či jiným znevýhodněním,” sdělila Petra Chalupová, ředitelka bohumínského Centra sociálních služeb.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zájemci si musí cyklorikšu zarezervovat nejpozději dva dny před plánovanou projížďkou. Doba výpůjčky je pak maximálně tři hodiny. Před první jízdou je zapotřebí, aby řidič tříkolky absolvoval krátké školení a vyzkoušel si její funkce. Zájemci o půjčení cyklorikši si mohou volat v pracovní dny od 8,00 do 13,00 hodin na telefonní číslo + 420 737 663 431.

Výhodou bohumínské cylorikši je elektromotor, který pomáhá šlapajícímu při rozjezdu a v nerovném terénu. Protože je cyklorikša považována za kolo, je možné s ní jezdit jak na silnicích, tak vyznačených cyklostezkách. „Pro seniory a pohybově znevýhodněné osoby jde o efektivní terapii, která kombinuje pohyb a zábavu, má pozitivní vliv na psychiku. Přidanou hodnotou jsou i nevšední chvíle strávené s rodinou,” doplnila Petra Chalupová.

„Bohumín je cyklistickým městem a nápad cyklorikši, který pochází z Dánska, se nám zalíbil. Do jeho pořízení jsme loni na podzim investovali 130 tisíc korun a dalších 26 tisíc korun městu přispěla společnost Rockwool,” vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že provoz cyklorikši chtělo město spustit už letos na jaře, ale plány překazil koronavirus.