V Brně vyroste MendelBox. Infostánek, který vzdá hold slavnému vědci

Zdroj: město Brno

BRNO – Za dva roky si připomeneme 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. K této příležitosti Brno spouští MendelBox, univerzální infostánek, který ukazuje přínos tohoto vědce a který bude návštěvníky zvát k oslavám.

„O tom, že Brno je městem vědy a výzkumu není pochyb. A je tomu tak i díky tomu, že si před dvěma stoletími ve zdejším opatství začal plnit sny skromný duchovní a vědec v jedné osobě. Jsem hrdá na to, že Brno je pro světové genetiky mekkou, která však není skanzenem, ale centrem světového výzkumu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. V infostánku se bude odehrávat populárně-naučný program, který si klade za cíl přiblížit aktuální genetický výzkum. Návštěvníkům budou k dispozici vědci, kteří zkoumají například koronavirus, diabetes, Alzheimerovu chorobu nebo genetiku zvěře.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V prvních měsících bude box k vidění na Mendel festivalu v Augustiniánském opatství, a to v termínu od 17. do 19. července. Dalšími zastávkami bude Festival vědy, začátek akademického roku Mendelovy univerzity nebo Mendelovy dny Masarykovy univerzity. „MendelBox je první vlaštovkou vzájemné spolupráce významných brněnských institucí hlásících se k Mendelovu odkazu.  Naším cílem však není vzpomínat na Mendela pouze jako na historickou postavu. Smyslem je ukázat jeho vliv na současnou vědu, kam to jeho následovníci dotáhli a kam směřují,“ uvedl dosavadní koordinátor projektu Mendel +2022 za město Brno Jiří Dušek.

Do přípravy na společné oslavy v jubilejním roce 2022 se zapojily například všechny klíčové univerzity (Masarykova univerzita, Mendelova univerzita i Vysoké učení technické), Augustiniánské opatství, město Brno, Jihomoravský kraj, Moravské zemské muzeum, Ministerstvo kultury České republiky, VIDA! science centrum a další vědecké a vědecko-popularizační instituce.