Podvodníci dokáží připravit seniory třeba i o celoživotní úspory. Policie radí, jak jim nenaletět

OLOMOUCKÝ KRAJ – Policie upozornila na skutečnost, že eviduje několik případů, kdy se podvodníci s využitím lsti a nejrůznějších záminek vloudili do soukromí seniorů. Pak už pro ně není obtížné připravit důvěřivé lidi o značné finanční částky. V této souvislosti radí policisté, jak se ubránit těmto podvodníkům.

„Podvodníci nespí ani o prázdninách. I v tomto období evidujeme případy, kdy se takoví lidé dokázali s využitím lsti a nejrůznějších záminek vloudit do soukromí zejména našich seniorů, kteří patří k vysoce ohrožené skupině obyvatel z důvodu vyššího věku a s tímto spojených fyzických i psychických indispozic a vysoké míry důvěřivosti i ochotě pomoci druhým,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vanková. Taktiky podvodníků jsou stále dokonalejší a promyšlenější. Jakmile se pachatelé pomocí nejrůznějších legend dostanou do bezpečí domova své oběti, už nic jim nezabrání v tom, aby ji připravili o nezanedbatelné finanční částky a mnohdy i o celoživotní úspory.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Mezi osvědčenými záminkami, pomocí nichž se podvodníkům daří vetřít za zavřené dveře bytu nebo domu našich starších spoluobčanů, patří podle policie následující:

 • Přeplatky – za vodu, elektřinu, plyn či nájem.
 • Sociální pracovnice – přijdou k vám do bytu nabídnout např. slevu na důchod a pod záminkou rozměnění peněz dokážou odvést pozornost a odcizit vaše finance.
 • „VNUK“ – zavolá údajný vnuk a potřebuje půjčit vyšší obnos peněz (na advokáta, náhradní díly, dopravní nehoda) a posílá pro ně kamaráda.
 • Opravář – záminka provádění výměny měřičů na radiátorech, pachatel vyinkasuje zálohu, mnohdy ještě odcizí další finance, poté už se neozve.

O jednom takovém případu, který se stal v Zábřehu, jsme informovali ve středu v tomto článku.

Policie také radí, jak správně jednat s těmito lidmi:

 • Nevpouštějte do bytu ani domu žádné cizí osoby. Ať už se vydávají za zástupce firem, pečovatelky či opraváře, i kdyby tvrdili, že znají vaše rodinné příslušníky. Buďte sobečtí i v případech, kdy vás někdo cizí požádá o vodu či použití toalety. Na podvodníky neplatí slušnost, zavřete před nimi dveře a ještě lépe je ani neotvírejte.
 • Nikdy nepředávejte žádné peníze cizím osobám, přestože tvrdí, že je posílají vaši blízcí.
 • Peníze patří do banky, velké finanční obnosy nenechávejte doma.
 • Když vám podvodník zavolá, řekněte mu, že nemáte čas, hovor ukončete a informujte o všem policisty na lince 158.

S dodržením těchto jednoduchých pravidel se dá každá taková situace zvládnout bez újmy. Pokud se však i přesto něco stane, je nutné dále jednat.

 • Oznamte ihned událost na lince 158.
 • Sdělte vaše jméno a telefonní číslo, vaši přesnou adresu a popište, co se stalo.
 • Zapamatujte si co nejvíce detailů o pachateli.
 • Před příjezdem policie neuklízejte, mohli byste znehodnotit stopy.