Brněnská zoo pomáhá na Břeclavsku se záchranou kriticky ohrožených syslů

zdroj: zoo Brno

BRNO, BŘECLAV – Přesně 20 syslů obecných narozených v brněnské zoo zamířilo v pondělí do volné přírody. Posílili populaci tohoto ohroženého druhu na břeclavském letišti.

Jak uvedl koordinátor projektu za Zoo Brno Petr Šrámek, na břeclavském letišti je velmi slabá kolonie, která čítala pouze několik jedinců, takže je urgentně potřeba ji posílit. „Většina z 20 zvířat jsou letošní mláďata, jenom pět syslů bylo starších. Konkrétně se jednalo o 12 samců a osm samic,“ upřesnil Šrámek. Po odchytu ve speciální expozici v zázemí zoo se sysli vydali hned do nového působiště. Přímo na místě nejsou prakticky žádné nory, takže bylo potřeba vyvrtat nové díry. „Do každé jsme dali trochu potravy, jednoho sysla, seno a díru jsme nakonec zacpali lahví. Děláme to proto, aby sysel hned nevylezl, zůstal uvnitř a ideálně si sám vyhrabal cestu ven,” vysvětlil Šrámek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zoo Brno je do projektu zapojená od roku 2015, kdy kromě ochrany divokých populací vybudovala ve svém areálu takzvaný „Syslinec“, který leží mimo návštěvnické trasy. Zde se polopřirozenou cestou množí sysli k vypuštění do přírody. Sysel obecný byl dříve považovaný za škůdce. Kvůli vlivu člověka se ale dostal na pokraj vyhubení, byl tedy klasifikován jako kriticky ohrožený druh. Projekt je podporován z prostředků EHP fondů a Ministerstva životního prostředí.

ilustrační foto: pixabay.com