Posviťme si na zloděje! Policisté na Klatovsku spustili nový projekt

Ilustrační fotografie, zdroj: Shutterstock

PLZEŇSKÝ KRAJ – Pokud se chystáte trávit dovolenou na malebné Šumavě například ve zdejších autokempech, nebo necháte stát svá auta na odlehlých parkovištích, je tato zpráva zejména pro vás.

Policisté na Klatovsku v rámci preventivního působení na občany realizují projekt s názvem “Posviťme si na zloděje”. V uplynulých dnech policisté umístili po vzájemné dohodě s majiteli objektů v autokempech, tábořištích i odlehlých parkovištích preventivní cedule.

Návštěvníci jsou touto formou upozorněni na zabezpečení svých věcí. „Turisté a cyklisti přijíždějí na Šumavu nejen z různých míst České republiky, ale i ciziny. Každý občan má u sebe osobní doklady, finanční hotovost a jiné cennosti a řeší otázku, jak ochránit své věci. Ponechat je v automobilu, nosit při sobě anebo jaké jsou další možnosti?“ nastiňuje tuto problematiku policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Policie ČR rozhodně nedoporučuje návštěvníkům své věci zanechávat v autech, ve stanech či na koupalištích, protože volně odložené mobilní telefony, fotoaparáty i kabelky s osobními doklady jsou předmětem zájmu zlodějů. „Mnohdy postačí malá chvilková nepozornost majitelů a stanou se obětí pachatelů. V letním období mnoho občanů dává přednost stanování, kempování v autokempech nebo tráví volný čas na koupalištích, u rybníků a u řek, za účelem koupání a jiných sportovních aktivit. Automobily, motocykly a jízdní kola, věci volně ležící na dekách a ve stanech lákají zloděje,“ vysvětluje policejní mluvčí.

Doporučení policie, jak ochránit své věci:

  • při procházkách mějte vždy peníze a doklady uschovány odděleně na několika místech, přímo na těle (ledvinky, bezpečnostní peněženky)
  • při vzdálení se od svých věcí můžete zabezpečit věci pomocí prostředků osobní ochrany, jenž při manipulaci spustí hlasitý alarm
  • můžete požádat důvěryhodnou osobu a navzájem si ohlídat věci
  • pokud jsou v areálech uzamykatelné bezpečnostní schránky, využijte těchto služeb a cennosti zde uschovejte
  • ve svých automobilech neukládejte na viditelných místech žádné hodnotné předměty
  • nenechávejte ve vozidlech rezervní klíče ani doklady
  • jízdní kola nezanechávejte bez dozoru a použijte lankový zámek, kterým kolo uchytíte k pevnému bodu
  • pro případ odcizení si u sportovních potřeb i cenných věcí poznamenejte výrobní číslo popř. značku.