Lidé v Táboře si stěžují na neposekanou trávu. Seče komplikuje počasí

ilustrační foto (zdroj Novinykraje.cz / foto Tomáš Branda)

TÁBOR – Část obyvatel Tábora si stěžuje na neposekanou trávu na veřejných plochách. Důvod je velmi prozaický, seče komplikuje deštivé počasí. Pokud totiž vydatně prší a tráva je mokrá, sekání není možné.

Potíže blíže vysvětlil Martin Říha, vedoucí provozu údržby veřejné zeleně z Technických služeb Tábora. „Když zaprší, ten den prostě sekat nejde. Snažíme se, co můžeme, ale tráva musí alespoň trochu oschnout. Po dešti je země podmáčená, sekačky dělají v trávnících koleje. Stojí tam voda, takže sekačka trávu ani nebere. Tráva je teď hodně hustá, musíme jezdit až na třetinovou rychlost strojů, jedno místo se často musí přejet dvakrát, aby dobře vypadalo,“ popsal Říha.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ten připomněl, že aktuálně zažíváme „přísun“ dvojnásobku běžných srážek. „Je to trochu začarovaný kruh. Jak hodně prší, tak je trávy velké množství. Pak se naše seče zpomalují,“ dodal vedoucí provozu údržby veřejné zeleně. Došlo tedy k velmi citelnému omezení počtu dnů, kdy bylo možné sekat.

Stížnosti přicházejí například ze Sídliště nad Lužnicí, kde v současné době probíhá druhá seč, která je před dokončením. Jak vysvětlil pověřený vedoucí Odboru životního prostředí Jan Pávek, vzhledem k připomínkám obyvatel sídliště, že by se měly střídat směry sečení, tak se letos začalo nikoliv od sídla Policie České republiky, ale zespodu od řeky. V průběhu příštího týdne bude Sídliště nad Lužnicí dosekané, pokud to počasí dovolí. Letos poslední sídliště, kde se seče, není Sídliště nad Lužnicí, ale Pražské sídliště. Seče na popud obyvatelstva už několik let rotují a příští rok by se mělo na SNL začínat.

Za poslední tři roky, které byly srážkově podprůměrné, a tráva nerostla, si lidé zvykli na nízkou trávu, ale letošní rok je pro trávu optimální a výška travního porostu není rozhodně horší, než to bylo například v roce 2015.