Nová anticovid opatření: Na krajský úřad v Jihlavě se vrátily roušky a havlíčkobrodská nemocnice zakázala návštěvy

Roušky se opět vrací do každodenního života. Musíme si zvyknout? Foto ilustrační: Shutterstock

JIHLAVA, HAVLÍČKŮV BROD – Od závěru minulého týdne se na Krajský úřad Kraje Vysočina v Jihlavě můžete vydat opět pouze s rouškou nebo jinou pomůckou, která vám zakryje ústa a nos. Zpřísnila také havlíčkobrodská nemocnice, která zakázala návštěvy.

„Důvodem je zhoršení epidemiologické situace v regionu a snaha vedení úřadu preventivně předcházet možnému šíření Covid-19. Opatření se týká jak hlavní budovy úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě, tak detašovaných pracovišť na ulici Seifertova, Věžní nebo Žižkova 16,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Krajský úřad s ohledem na bezpečnost příchozích přijal i další hygienická opatření. Zároveň doporučuje co nejvíce záležitostí řešit elektronicky nebo telefonicky, v případě nutné osobní návštěvy dodržovat minimálně dvoumetrový odstup.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zákaz návštěv v brodské nemocnici

Své blízké aktuálně nemůžete navštívit na téměř žádném z lůžkových oddělení havlíčkobrodské nemocnice. „Na gynekologicko-porodnickém oddělení je povolena návštěva otce/partnera na oddělení šestinedělí po dobu jedné hodiny denně. Je zachována možnost přítomnosti otce/partner u porodu,“ upřesnila mluvčí nemocnice Petra Černo.
Výjimka platí i v případě dětského oddělení, kam mohou zákonní zástupce po dobu jedné hodiny denně nebo i déle – vždy po dohodě s ošetřujícím lékařem. A podobné pravidlo platí i v případě stanice intermediární péče o novorozence. „U pacientů, kde není dobrá prognóza, jsou návštěvy možné,“ doplnila Černo s tím, že u povolených návštěv je nutné vyplnit triážový dotazník/ čestné prohlášení. Příchozí musí mít nižší tělesnou teplotu než 37 °C. Samozřejmostí je používání roušek i zvýšená hygiena.

Ostatní krajské nemocnice doporučují návštěvu pečlivě zvážit, ideálně odložit a často stanovují konkrétní návštěvní dny. Například novoměstská nemocnice má pro návštěvy vyčleněné dva dny – středu od 15.00 do 17.00 hodin a neděli od 14.00 do 16.00 hodin.

Aktuální situace na Vysočině

Na Vysočině v uplynulých dnech vzrostl počet testovaných lidí na onemocnění Covid-19. Důvodem je preventivní protestování stovek dohledaných kontaktů nakažených ve Větrném Jeníkově a v Jihlavě, kde se ovšem situace postupně zklidňuje.
„S ohledem na nutnost otestovat více než pět stovek dohledaných kontaktů souvisejících nejen s dřívějšími potvrzenými případy Covid- 19 a také z důvodu ulevení permanentní obleženosti stacionárního odběrového stanu v Jihlavě posílili o jeden den testování v Nemocnici Třebíč. Nově tady tak budou odebírat vzorky tři dny v týdnu. Nemocnice v Havlíčkově Brodě stále testuje tři dny, v Novém Městě na Moravě testují dva dny v týdnu. Jihlava provozuje odběrový stan kromě neděle každý den,“ uvedl po jednání pracovní skupiny COVID v minulé týdnu náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Z preventivních důvodů byly zakázány návštěvy ve vybraných krajských sociálních pobytových zařízeních. Už minulý týden toto opatření oznámil Domov Ždírec, o víkendu k zákazu návštěv přistoupily domovy pro seniory v Humpolci a dnes stejné opatření přijal Domov Jeřabina Pelhřimov a Domov důchodců Onšov. I nadále platí zákaz návštěv vyhlášený v Nemocnici Jihlava.

Podle dostupných údajů Krajské hygienické stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě přibylo na Vysočině za posledních 24 hodin 18 lidí s prokázanou nákazou Covid-19. Osm osob je z Jihlavska, osm z Pelhřimovska a dva jsou z Havlíčkobrodska. K testování krajští hygienici indikovali 69 lidí a 11 osob je v karanténě.