Jako první v republice! Zlínští kardiologové použili speciální stent při operaci osmdesátileté pacientky

Foto: KNTB

ZLÍN – Ojedinělý zákrok mají za sebou zlínští kardiologové. Ti při operaci osmdesátileté ženy použili jako první v republice největší stent pro vyztužení cévy. Trojnásobná prababička se už cítí dobře a koncem minulého týdne byla propuštěna domů.

Seniorka z Kroměřížska trpěla kardiovaskulárními potížemi, které se projevovaly nedostatečným zásobením srdce krví, což jí způsobovalo problémy s dýcháním. „Odborníci z Kardiologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně odhalili, že u pacientky došlo k naštípnutí koronární tepny, která navíc měla neobvykle velký průměr 5,7 milimetrů. Cévy o průměru mezi pěti a šesti milimetry se na srdci vyskytují zřídka, bylo tedy nutné zajistit největší lékový stent, který je aktuálně na trhu dostupný,“ přiblížil mluvčí zlínské nemocnice Egon Havrlant.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nemocnici se nakonec podařilo speciální lékový stent obstarat. „Od dodavatele jsme se zároveň dozvěděli, že se jedná o vůbec první implantaci tohoto typu stentu v České republice,“ uvedl Zdeněk Coufal, primář kardiologického oddělení Baťovy nemocnice.

Podle primáře je obvyklý průměr tepen okolo tří až čtyř milimetrů, větší se vyskytují jen zřídka, tím pádem je i potřeba takového stentu raritní. „Stent je v podstatě pružinka ze zvláštní slitiny, kterou se vyztuží céva zúžená nebo poškozená vlivem ukládání cholesterolu a dalších tukových látek, což je proces, který se odborně označuje jako kornatění tepen neboli ateroskleróza. Lékové stenty mají navíc na svém povrchu léčivé látky, které zabraňují opětovnému zúžení cévy. Výkon se provádí v lokální anestezii, zavádí se pomocí katetru drobným vpichem do tepny, většinou z oblasti zápěstí. U této konkrétní pacientky, která je ve svých osmdesáti letech v dobré kondici, proběhl intervenční kardiologický výkon úspěšně a bez komplikací,“ sdělil primář Zdeněk Coufal.

Osmdesátiletá paní Zdeňka byla po operaci převezena na Interní oddělení Kroměřížské nemocnice, odkud byla koncem minulého týdne propuštěna domů. „Už před dvaceti lety jsem měla infarkt, ale od té doby mě srdíčko nezlobilo, až teprve v poslední době. Hůře se mi dýchalo a lékaři mi řekli, že jsem prodělala další slabý srdeční infarkt. Teď už se cítím dobře a dýchá se mi lépe,“ podělila se o první dojmy ještě z nemocničního lůžka v Kroměříži. Doma na ni podle jejích slov čeká pět vnoučat a dokonce i tři pravnoučata.