Policisté se o víkendu zaměřili na autobusy a nákladní vozidla

LIBERECKÝ KRAJ – Během víkendu v rámci celorepublikové dopravně bezpečnostní akce policisté v kraji kontrolovali autobusy a nákladní vozidla.

Během uplynulého víkendu proběhla na celém území České republiky dopravně bezpečnostní akce zaměřená na dohled na dodržování pravidel silničního provozu, a to zejména na nákladní a autobusovou dopravu. Prioritou byly kontroly autobusů a kontroly omezení jízdy některých vozidel o víkendu.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Dále se policisté zaměřili na problematiku ADR (přeprava nebezpečných látek ve speciálním režimu bezpečnosti), technický stav vozidel, sociální předpisy, kontrolu dokladů i upevňování nákladů.

„Během akce v Libereckém kraji policisté na dvou speciálně vybavených stanovištích zkontrolovali 15 nákladních vozidel. Jeden řidič s nákladním vozem překročil povolenou rychlost a jednomu řidiči byla zakázána další jízda, jelikož jeho vůz byl v nevyhovujícím technickém stavu a nezpůsobilý pro provoz na pozemních komunikacích. Dále dva řidiči nesprávně používali tachograf a jeden také porušil předpisy související s dobou řízení, odpočinkem a bezpečnostní přestávkou,“ informovala policejní tisková mluvčí Dagmar Sochorová.

Policisté také zkontrolovali 3 autobusy a při všech třech kontrolách zjistili porušení zákona. Dva řidiči autobusů nesprávně používali tachograf a jeden dokonce neoprávněně manipuloval s paměťovými kartami.

Tohoto řidiče v neděli odpoledne policisté kontrolovali při řízení autobusu na silnici D10 v Příšovicích na parkovišti u benzínové čerpací stanice Shell. Během kontroly zjistili, že řidič má v tachografu vloženy dvě karty – jednu svoji a druhou řidičky, která vystoupila již v Praze, a do cílové stanice v Jablonci nad Nisou jel již uvedený řidič sám. Policisté zjistili, že nedodržel stanovenou dobu výkonu na 24 hodin, což bylo právě vložením druhé karty. Tímto si tak úmyslně prodloužil výkon činnosti řidiče o 6 hodin a 30 minut výkonu pro posádku. Tento případ již šetří policisté z Turnova, kteří již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za jehož spáchání hrozí pachateli v případě odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.

„Upozorňujeme, že policisté v Libereckém kraji provádí a budou i nadále provádět kontroly řidičů autobusů a nákladních vozidel i v rámci běžného výkonu služby v průběhu celého roku,“ dodala mluvčí Sochorová.

Foto: Policie ČR