Roušky budou na Vysočině povinné v případě návštěvy nemocnice, ordinace, lékárny nebo domovů pro seniory

Foto ilustrační: archiv Kraje Vysočina

VYSOČINA – Vzhledem k aktuálnímu vývoji ohledně onemocnění Covid-19 doplnilo pravidelné pondělní jednání pracovní skupiny Covid-19 také setkání Bezpečnostní rady Kraje Vysočina. Aktuálně krajští hygienici zpracovávají mimořádné opatření, které stanoví povinnost nosit roušky ve všech zdravotnických zařízeních, v sociálních službách, lékárnách, ale také v dětských domovech a dalších zařízeních sociální péče.

„Konkrétní znění zpracovává krajská hygiena, i my čekáme na jeho finální podobu. Pokud jde o doporučení Bezpečnostní rady kraje, doporučujeme dobrovolné nošení roušek i ve všech uzavřených prostorech, například v obchodech, ve veřejných dopravních prostředcích nebo na úřadech. Děkuji i touto cestou všem spoluobčanům za zodpovědný přístup i ohleduplnost,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle jeho informace v pondělí 27. července doporučila Bezpečnostní rada Kraje Vysočina všem krajským sociálním zařízením i krajským nemocnicím preventivně omezit veškeré návštěvy. Jak přísně budou toto doporučení ředitelé a ředitelky organizací zavádět, je na jejich rozhodnutí. Aktuálně mají návštěvy zakázané v Nemocnici Jihlava, Havlíčkův Brod a od víkendu se přidala také pelhřimovská nemocnice.
Provoz nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina není omezen, fungují v normálním, resp. prázdninovém režimu. Návštěvy nově nedoporučují například v Domově Proseč Obořiště.

Zásoby ochranných pomůcek na několik týdnů

Ředitelé krajských nemocnic podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného deklarovali dostatek ochranného materiálu. „V tuto chvíli máme v jednotlivých provozech ochranné pomůcky na dobu několika týdnů až čtyř měsíců,“ potvrdil Vladimír Novotný a zároveň doplnil, že s ohledem na lokální potřeby testování, byl v pondělí 27. července obnoven odběrový stan u hlavního vchodu do Nemocnice Pelhřimov. Jeho provozní doba tak navýšila kapacity testování všech krajských nemocnic. „Toto pracoviště bude v provozu několik dní v týdnu dle potřeby terénu, bude odebírat vzorky pouze u indikovaných pacientů, nikoliv u samoplátců,“ upozornil Novotný. Při objednávání do odběrových míst bude na Vysočině nadále platit, že prioritně budou testováni lidé indikováni praktickými lékaři a krajskou hygienickou stanicí.

V jihlavském Alzheimercentru mají 57 nakažených

Po diskuzi v Bezpečnostní radě Kraje Vysočina bylo doporučeno, aby vedení kraje zvážilo možnost nabídnout ze svých operativních zásob jihlavskému soukromému Alzheimercentru ochranné pomůcky. Právě jihlavské Alzheimercentrum je největším ohniskem koronaviru v našem kraji. Testy potvrdily už 57 pozitivních případů, z nichž je 17 zaměstnanců. Dar však musí v úterý 28. července ještě projednat Rada Kraje Vysočina. Na návrh hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka bude centrem poptávaný materiál přiměřeně v počtech upraven tak, aby pokryl 14denní karanténu, po kterou budou platit mimořádná opatření.