Od září začne parta kluků skládat v dílnách SŠPTA Jihlava Mercedes

Žáci budou tentokrát skládat Mercedes pro krajské silničáře. Foto: archiv Kraje Vysočina

JIHLAVA – Parta čtrnácti kluků pod dohledem čtveřice učitelů odborného výcviku začne v dílnách Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava na pracovišti Školní už v září montovat užitkové vozidlo Unimog značky Mercedes-Benz.

Do konce letošního roku budou díly z více než patnácti dodaných palet vmontovány na podvozek a univerzální vozidlo, nosič, bude připraveno k absolvování diagnostiky. „Poté, co se našim žákům v Třebíči podařilo postavit úspěšně Tatru a další sestavujeme v dílnách České zemědělské akademie ve Světlé nad Sázavou, jsme hledali dalšího klíčového partnera, který by měl chuť i odvahu s námi realizovat další studentskou konstrukční výzvu. Zhruba rok jsme domlouvali spolupráci se společností CROY, autorizovaným importérem vozů Mercedes-Benz Unimog v České republice. Zástupce firmy naše předchozí originální projekty nadchly a v krátké době doporučili ke stavbě vhodný model,“ uvedla Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Pro automobilku je to první projekt tohoto charakteru v Česku. „Byli jsme velice příjemně překvapení vstřícným přístupem školy i nadšením mistrů odborného výcviku. Hned na začátku roku je pro ně připraveno příslušné školení, do školní praxe musíme přenést systémy, se kterými je třeba pracovat. Škola nově zřídila on-line školicí místnost, kde budeme konkrétní kroky stavby pravidelně konzultovat, to je pro nás i pro žáky školy obrovská výhoda,“ říká Tomáš Šimeček.

Podle informací Vladimíra Panáčka, zástupce ředitele SŠPTA Jihlava, bude tým mladých mechaniků složený napříč všemi obory pracovat na konstrukci minimálně jednou týdně. Za účelem stavby byla přímo v areálu školy vyčleněna jedna z garáží. Poté, co nosnou konstrukci předá škola Krajské správě a údržbě silnic Vysočiny, bude dovybavena nejčastěji využívanými nástavbami. „S nasazením této techniky počítáme zhruba příští rok na začátku léta, jde o velice univerzálního pomocníka, proto bude vytížený v létě i v zimě. Předpokládáme, že se objeví na některém pracovišti na Žďársku,“ prozradil ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid. Pro krajské silničáře je spolupráce s krajskými středními školami na stavbě nákladních vozidel velice zajímavou alternativou, jak si vychovávat budoucí zaměstnance.