Ochranáři opravují tabule u naučných stezek ve Vsetíně. Ničí je vandalové, padající stromy i slunce

Ochránci přírody opravují informační tabule podél naučných stezek ve Vsetíně. Foto: archiv ČSOP Valašské Meziříčí

VSETÍNSKO – Na naučné stezky ve Vsetíně se vydali ochránci přírody z Valašského Meziříčí. Opravují tu škody na tabulích, které před lety sami instalovali. Práci si u nich objednala zdejší radnice.

Podle ochranářů se tabule nejčastěji stávají terčem vandalů, škodu ale způsobují také stromy při lesní těžbě a sluneční paprsky, kvůli kterým písmo i fotografie časem vyblednou. „Zaměřili jsme se na naučné stezky Okolím Vsetína, Tomáše Bati, částečně i Tesák,“ upřesňuje ekolog Milan Orálek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Některé tabule bylo třeba kompletně vyměnit, jinde stačila jen drobná oprava nebo nový nátěr. „Pouze u sídliště v chráněném území Vršky-Díly jsme opakovaně rozbíjené tabule nahradili menšími cedulkami s QR kódy, aby si zájemci mohli potřebné informace zjistit na chytrém telefonu,“ vysvětluje Orálek.

Naproti tomu na Naučné stezce Tomáše Bati ochránci přírody v minulosti několik tabulí přidali. „Její trasa vede od Zbrojovky údolím potoku Červenka na Vsacký Cáb. Nabízí příjemnou procházku i rodinám s dětmi. Proto jsme v delším úseku bez značení rozmístili tři interaktivní tabule s otočnými obrázky výtvarníka a přírodovědce Ludvíka Kunce, které formou kvízu představí lidem naše rostliny a živočichy,“ líčí Martin Orálek.

Valašskomeziříčtí ochránci přírody vybudovali od revoluce kolem 40 naučných stezek na Valašsku, Hané i Ostravsku. „Některé zanikly nebo chátrají, protože při změně majitelů pozemků je nový vlastník nepřevzal,“ podotkl Orálek.

Sám ekolog považuje za nejpestřejší naučnou stezku na Valašsku Vařákovy paseky z Horní Lidče do Lidečka. „Její krásu umocňují Čertovy skály, na jaře kvetoucí šafrány, v Lačnově pomník Josefa Valčíka, jenž se podílel na atentátu na Heydricha, a samotné Vařákovy paseky, na sklonku války vypálené nacisty,“ popisuje Orálek, jehož nejbližším cílem je propojit soustavu okolních naučných stezek procházejících místy válečných tragédií se Vsetínem.

Foto: archiv ČSOP Valašské Meziříčí