Situace v Prachaticích je podle hejtmanky pod kontrolou. Nové ohnisko je v Mladé Vožici

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – V polovině tohoto týdne proběhlo v areálu firmy InTiCa Systems v Prachaticích hromadné testování jejích zaměstnanců. Před týdnem zde totiž hygienici zjistili koronavirus u několika agenturních pracovníků, zaměstnaných právě v této společnosti. Dnes jsou známy celkové výsledky. Další menší ohnisko tento týden hygienici zaznamenali v tomto týdnu na Mladovožicku.

Otestováno bylo zhruba 340 zaměstnanců zmiňované prachatické firmy, pozitivních na koronavirus je 38 z nich. Jedná se o 24 agenturních pracovníků a 14 stálých zaměstnanců. „Můžeme konstatovat, že jak personální agentura, tak majitel ubytovny se k situaci postavili čelem, dělali a dělají maximum pro zajištění opatření, která nařídila krajská hygienická stanice, se kterou ochotně spolupracují,“ ujistila Petra Popová, tajemnice prachatického krizového štábu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

K situaci ve městě se vyjádřila po včerejší videokonferenci se starosty ORP a ředitelkou Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslavou Kotrbovou i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Na ní byla prodiskutována a zhodnocena epidemiologická situace v kraji.

„Z diskuse vyplynulo, že v našem regionu je jediné významné ohnisko v Prachaticích, ale toto ohnisko je po zásahu Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje zmapované a izolované. Jak Prachaticko, tak celý Jihočeský kraj je tak z epidemiologického hlediska bezpečný jak pro obyvatele, tak pro návštěvníky,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská.

Malé ohnisko vzniká na Mladovožicku

Koronavirus však nově v tomto týdnu hygienici zaznamenali na Táborsku, konkrétně v Mladé Vožici a okolí. Podle slov místního lékaře Miroslava Smažíka byly testy na Covid-19 pozitivní u několika občanů na Mladovožicku. „Aktuálně se jedná o řády jednotek osob, číslo se však vyvíjí a mění,“ uvedl. Situaci podle Smažíka ale velmi intenzívně řeší kompetentní orgány, které provádí trasování a testování.

„V karanténě jsou k dnešnímu dni pracovníci pošty, pracovníci Jednoty a pracovníci městského úřadu v Mladé Vožici, kteří byli v práci. Počet nakažených je v současné době zhruba 10, v karanténě dalších několik desítek. Stále probíhá trasování a dohledávání kontaktů a testování spolupracovníků a rodinných příslušníků,“ uvedl na facebooku blízké obce Běleč její starosta Stanislav Šmejkal.