Univerzita Palackého v Olomouci představuje svá zajímavá místa veřejně přístupná turistům

Parkánové zahrady v Olomouci

OLOMOUC – Univerzita Palackého v Olomouci (UP) nejsou jen učebny a auly plné akademiků a studentů, ale také mnoho pozoruhodných míst, která by klidně mohla figurovat v turistických průvodcích. Významné historické budovy, podmanivé parky a zahrady, neotřelá panoramata či svěží gastronomie.. Oddělení komunikace UP proto seskupilo tato veřejně přístupná místa na speciální webové stránce. Návštěvníci díky ní můžou poznat univerzitu i Olomouc z jiné perspektivy.

„Univerzita Palackého není do sebe uzavřená slonovinová věž, ale instituce, která je přístupná široké veřejnosti. Olomoucká univerzitní půda přitom nabízí mnoho míst a zákoutí, která mohou být zajímavá jak pro naše studenty, zaměstnance a absolventy, tak pro obyvatele Olomouce i přijíždějící turisty. Přišlo nám škoda se o tyto zajímavosti se všemi nepodělit,“ vysvětlila motivaci pro vznik stránky „Uni t(r)ips“ Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí a vedoucí oddělení komunikace UP. V době, kdy mnoho Čechů tráví svou letní dovolenou v Česku a spousta z nich míří také do historicky významné Olomouce, se univerzitní tipy mohou hodit do plánů mnoha cestovatelů. Seznam lokací je pestrý a nabízí celkem 21 položek. Univerzitní zajímavosti se nacházejí ve venkovních prostorách i pod střechou, takže je možné je navštěvovat za jakéhokoliv počasí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Některá místa jsou již lidem dobře známá. Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání ročně navštíví kolem 100 tisíc lidí, Lavička Václava Havla je celosvětově symbolickým místem setkávání a velké streetartové malby na budovách univerzitních kolejích se v posledních letech dočkaly velké mediální pozornosti. Olomoucká univerzita však nabízí i mnoho skrytých perel. Parkánové zahrady u filozofické fakulty a rektorátu na návštěvníky dýchnou francouzskou atmosférou versaillského střihu. Terasy na přírodovědecké fakultě nabídnou neokoukaná panoramata věžatého historického jádra Olomouce. Geopark zavede kolemjdoucí do 600 milionů let vzdálené historie. A Umělecké centrum UP s unikátní Kaplí Božího Těla ukážou, jak je možné skloubit starobylé barokní prostory s moderním univerzitním životem.

Komplexnost vybraných míst podtrhují i tipy na gastropodniky v prostorách UP – od svěžích univerzitních bister FreshUP po oblíbené podniky, které se dostaly i do hledáčku Gastromapy Lukáše Hejlíka. A kdyby snad návštěvníci ztratili v univerzitních kulisách pojem o čase, mohou přespat na hotelových pokojích studentských kolejí. Většina míst je přístupných celoročně. Online průvodce Uni  t(r)ips najdete zde. Přehledně kategorizovaná místa vždy obsahují stručný popis, základní informace o dostupnosti, odkaz na Google mapu a výběrovou fotogalerii. Oddělení komunikace UP plánuje stránky postupně doplňovat a aktualizovat o další zajímavosti v návaznosti na roční období a vývoj situace. Brzy na nich přibude například odkaz na zábavnou poznávací univerzitní hru na bázi geocachingu.