Šemnická skála: Vyjděte si až na vrchol skály za kouzelným výhledem na Doupovské hory

Výhled ze Šemnické skály. Foto: Anna Petruželková

Kam na toulku přírodou a úžasnými výhledy na Karlovarsku? Šemnická skála splní vaši turistickou touhu. Skalisko sopečného původu na úpatí Doupovských hor se vypíná vysoko nad údolím Ohře a kromě nádherné přírody nabízí překrásné výhledy do okolí. Proč se dříve skále říkalo Panenský skok?

Cesta na Šemnickou skálu po žluté

Příjemná procházka vede z obce Andělská Hora po žluté turistické značce, která kopíruje naučnou stezku Andělská hora – Kyselka. Zhruba jeden kilometr od vesničky v místě, kde stávala ves Stichlův Mlýn, narazíte na kapli Panny Marie. V její blízkosti se nachází posezení.

Pokračujte dále po trase, která je dlouhá necelých pět kilometrů. Je to pohodová vycházka. Pouze v závěru od přístřešku Pod Šemnickou skálou je výstup náročnější. Však taky zdoláváte mohutné skalisko! Na jeho vrcholu budete odměněni nádherným výhledem, který si můžete vychutnat posezením na jednom z vrcholů. Ale pozor! Skály jsou zrádné. Vždyť se také Šemnické skále dříve říkalo Panenský skok.

Tajemný příběh Šemnické skály

Na vrcholu znělcové skály kdysi stával kříž jako připomínka na šťastnou záchranu mladé dívky, kterou pronásledoval zlý rytíř z nedaleké Andělské hory. Ten ji sledoval až ke skále, kde se dívka ukryla. Hradní pán ve vzteku, že jí nemůže najít, popohnal koně, ten se lekl a oba se zřítili ze skály do údolí. Děvče, které bylo schované za skalnatým výběžkem, se zachránilo. Poté dostala skála jméno Panenský skok. Název Šemnická skála se ujal až v 19. století.

Trasa na Šemnickou skálu po červené

Druhá trasa po červené turistické značce vede směrem od Dubiny. Je sice o něco kratší, ale strmější. U přístřešku pod Šemnickou skálou se kříží se žlutou a pokračuje dále do Karlových Varů. Vy se ale vydáte po žluté vzhůru na skálu.

Kde se vzala Šemnická skála?

Šemnická skála (645 m) je přírodní památka nacházející se v samém severovýchodním cípu Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, přibližně 1 km jihozápadně od obce Šemnice. Stojí na dohled od zříceniny hradu Andělská Hora. O ní jsme psali v jednom z našich předchozích tipů na výlet. Předmětem ochrany je znělcová kupa s neobvykle utvářenými skalisky a dalšími geomorfologickými jevy, roste zde řada chráněných teplomilných rostlin a je i hnízdištěm výra velkého. Kamenná skála vykukující z lesního porostu na východní straně strmě spadá do hloubky bezmála 100 m. Z vrcholku skály se vám naskytne výhled do malebné krajiny středního Poohří.

Turistické informace

Ať zvolíte trasu po žluté či po červené, obě značené cesty jsou nenáročné a zvládnou je i o trochu větší děti. Stezka není vhodná pro kočárky. Raději si vemte s sebou nosítko.

Trasa po žluté: Andělská Hora – kaple Panny Marie – Šemnická skála
Délka: necelých 5 km
Značení: žlutá turistická značka

Trasa po červené: Dubina – Šemnická skála
Délka: necelé 4 km
Značení: červená turistická značka

Místo

Karlovarský kraj, okres Karlovy Vary, Šemnice

Kontakt

Infocentrum Lázeňská
Lázeňská 14, 360 01 Karlovy Vary
tel.: +420 355 321 176, +420 773 290 63
e-mail:
infocentrum@karlovyvary.cz
www.karlovyvary.cz

Šemnická skála. Foto: Anna Petruželková
Šemnická skála. Foto: Anna Petruželková
Trasa Andělská Hora – Šemnická skála. Zdroj: mapy.cz