Černá čočka s kurkumou – zajímavá obměna klasiky. Lehké letní jídlo, navíc bez lepku

Foto: Rýdlová

Černá čočka zvaná beluga je na našem trhu relativně novou potravinou. Pokud se chcete stravovat zdravě a navíc rychle, její objev vás určitě potěší. Má totiž vysokou výživnou hodnotu, ve 100 g belugy najdete 26 g bílkovin, což je opravdu hodně. Navíc ji před vařením nemusíte namáčet. Je dražší než klasická čočka, ale i přesto vás pokrm z ní vyjde stále levně. Zkuste náš recept.

Co o černé čočce možná nevíte

Na první pohled vás určitě zaujme její černá barva. Černý pigment, který tato čočka obsahuje, je bohatý na antioxidanty, které se nacházejí například v borůvkách a ostružinách. Je také dobrým zdrojem vitamínů B a minerálů (například železa a hořčíku). Pokud spěcháte, není ji nutné namáčet. Pokud však patříte k těm, kterým luštěniny způsobují trávicí potíže, tak čočku na namočte (obecně se doporučuje u čočky min. tři hodiny) a vodu pak slejte. Namáčením snížíte přítomnost oligosacharidů, protože jsou rozpustné ve vodě. Jsou to totiž právě oligosacharidy, které způsobují nepříjemné nadýmání.

Ilustrační foto

Černá čočka s kurkumou

 Suroviny:

250 g černé čočky

2 mrkve

¼ středně velkého celeru

2 střední cibule (výborná je šalotka)

3 bobkové listy (kdo má rád, může i přidat)

několik kuliček nového koření

3 stroužky česneku

1 malá zarovnaná lžička kurkumy (pokud se jí bojíte, dejte méně, pokud ji milujete, přidejte)

trochu soli

trochu pepře

mouka na zahuštění

Postup přípravy:

Na rozpáleném oleji nejdříve orestujte nadrobno nakrájenu cibuli, pak přidejte rovněž nadrobno nakrájený celer a mrkev. Po chvíli, až se chutě zeleniny vzájemně prolnou, přidejte propláchnutou čočku, kurkumu a ostatní koření. Podlijte horkou vodou nebo vývarem, pokud máte. Duste do měkka. Pokud jste přidali pouze málo vody, je možné že čočka bude dostatečně hustá a nebude ji třeba zahušťovat moukou. Jestliže jste přece jen přidali vody o trochu více, použijte hladkou moukou k zahuštění. Můžete samozřejmě použít klasickou pšeničnou, nebo v rámci racionálního stravování jinou mouku, např. jáhlovou, pohankovou, ovesnou, špaldovou). Jáhlová a pohanková mouka neobsahují lepek, takže váš pokrm bude vhodný i pro ty, kteří lepek nemohou.

Tip:  V létě výborné jako lehké bezmasé jídlo, např. se zeleninovou oblohou (okurka, rajče) a plátky hermelínu. Pokud se chcete zavděčit i milovníkům masa, přidejte plátek uzeného, párek nebo klobásku. A pak možná neuškodí sklenička piva pro dobré trávení.