Pardubičtí celníci pátrali na stavbách po nelegálních zaměstnancích. Dva cizinci se pokusili o útěk

PARDUBICKÝ KRAJ – Během července zrealizovali pardubičtí celníci dvě kontrolní akce zaměřené proti nelegálně pracujícím cizincům na stavbách a odhalili tři desítky porušení zákona. Zadrželi dvě osoby, které se pokusily o útěk.

Na případech se podílelo celkem 25 příslušníků celní správy. Byli nasazeni také dva služební psi, aby z inkriminovaného prostoru nikdo neunikl a aby zasáhli v případě napadení některého z členů kontrolní skupiny. Video z kontrolní akce přinášíme v závěru článku.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Celníci prohledali rozestavěné objekty a přilehlé prostory, střežili také únikové cesty ze stavenišť, což se nakonec vyplatilo. Dva mladíci totiž přeskočili živý plot a pokusili se o útěk, vzápětí byli zadrženi a předvedeni k prověření totožnosti a oprávněnosti výkonu práce. Následně se ukázalo, že pracovali na černo,“ uvedl tiskový mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Kontroloři celní správy řešili dalších devět dělníků z Ukrajiny a dva z Uzbekistánu, kteří u sebe neměli doklad nebo smlouvu o pracovněprávním vztahu a povolení k zaměstnání. Na místě ještě zjistili, že proti zákonu zaměstnavatelé 20 cizinců ze Slovenska nesplnili informační povinnost ke krajské pobočce úřadu práce.

Firmě, která umožnila výkon práce bez povolení, hrozí pokuta až 10 milionů Kč. Nelegálně zaměstnaní, u nichž se neprokáže legální pobyt, budou vyhoštěni z České republiky a ještě mohou přijít až o sto tisíc korun za pokutu od úřadu práce.

Před rokem odhalili pardubičtí celníci rekordní počet nelegálně zaměstnaných cizinců. V potravinářském podniku jich pracovalo „na černo“ celkem 43 a všichni byli z Ukrajiny.

Foto a video: Celní úřad pro Pardubický kraj