Historický autobus Škoda se zařadil do sbírky Dopravního podniku

Zdroj: Dopravní podnik města Brna

BRNO – Téměř pět let trvalo Dopravnímu podniku města Brna získat historický autobus Škoda 706 RTO. Ten brázdil metropoli od konce 60. let do začátku let 80. Vůz bude poprvé k vidění na akci Dopravní nostalgie, která proběhne v Brně od 20. do 23. srpna.

„Pořízení autobusu Škoda 706 RTO je naším dlouhodobým záměrem už od doby, kdy jsme založili retro sbírku vozidel. Konkrétně tyto autobusy se totiž v Dopravním podniku bohužel nedochovaly. V dnešní době je v republice už jen asi čtyřicítka těchto vozů v soukromých sbírkách nebo dopravních podnicích a je velmi obtížné je získat, protože je sběratelé zřídka prodávají,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Autobus je zrenovovaný a plně pojízdný, je možné jej plně začít využívat. Výhodou je absence dalších investic.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Vůz, jehož 132 kusů dodal výrobce do Brna v letech 1958-1972, před renovací využívali v JZD a byl upraven pro přepravu koní. Sbírka retro vozidel Dopravního podniku čítá 14 vozů. S rozšiřováním začal podnik v roce 2014. „Pečujeme o ni zejména kvůli odkazu dalším generacím. Mezi veřejností jsou staré vozy velmi oblíbené a současně je vnímám nejen jako dobrou investici, ale i jako efektivní nástroj k propagaci hromadné dopravy,“ dodal Havránek. Mezi retro vozy se ještě na podzim zařadí Karosa ŠM 11, čímž bude sbírka kompletní.

Škodu 706 můžete poprvé spatřit v sobotu 21. srpna na náměstí Svobody při akci Dopravní nostalgie, v neděli bude vystavena na dni otevřených dveří vozovny Slatina.