KORONAVIRUS: Testy na COVID-19 pro cesty do Řecka vůbec nebudou potřeba, oznámil Babiš po jednání s řeckým protějškem

Zdroj: flickr

Česko – Pondělní informace ze strany řecké vlády, že počínaje následujícím týdnem budou tamní úřady po Češích požadovat předložení negativního testu na koronavirus, vyvolalo velký chaos jak mezi turisty, cestovními kancelářemi, tak i napříč resortem zdravotnictví. Ačkoliv ministerstvo pracovalo na navýšení testovacích míst a systému přednostního testování těch, kdo mají zakoupenou dovolenou v Řecku, zkušenosti mnohých ukázaly, že systém na takovýto nápor samoplátců není zdaleka připraven. Zatímco ministerstvo zahraničních věcí vyjednávalo s Řeckou stranou o zrušení testovací povinnosti pro Čechy od počátku září, premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že na základě jeho komunikace s řeckým protějškem, premiérem Kyriakosem Mitsotakisem, by nařízení vůbec nemělo vstoupit v platnost. I příští týden by tak Češi mohli vycestovat do Řecka pouze s vyplněným formulářem (online) a vygenerovaným QR kódem. Tedy dle stávajících platných podmínek.

„Právě jsem mluvil s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Po mé osobní intervenci a na základě nových údajů o epidemiologické situaci v ČR, které jsme dodali řecké straně, vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na covid-19 při vstupu do Řecka,“ uvedl přímo Babiš na svém facebookovém profilu, zatím ještě bez upřesnění konkrétního termínu. V následném rozhovoru pro Českou televizi však informace zpřesnil a ubezpečil, že ani ti, kteří mají v plánu dovolenou v Řecku od následujícího pondělí, testy na koronavirus podstupovat nemusí, jelikož Atény Česko ze seznamu rizikových zemí vyřadí.

Na řeckém seznamu rizikových zemí přitom figuruje poměrně velké množství evropských států, a to včetně Bulharska, Rumunska, Belgie apod. „Dodali jsme řecké straně podklady k tomu, že naše incidence – tedy 28 případů na 100 000 obyvatel za 14 dní – není nijak závažná, a to i v porovnání se zeměmi, které na seznamu těch rizikových Řecko neuvádí, mnohé z nich totiž dosahují vyšších čísel,“ uvedl také Babiš a přiznal, že se samozřejmě ukázalo, že požadované otestování všech, kteří měli na dovolenou do Řecka odcestovat, by nebylo v rámci českého testovacího systému vůbec možné. „Mobilizovali jsme odběrná místa, připravovali jsme se na tento víkend, protože to nařízení mělo začít platit od pondělí,“ doplnil premiér, který zároveň upřesnil, že k vyřazení České republiky ze seznamu rizikových zemí by měla řecká strana přistoupit pravděpodobně již během dneška. „Prosím ale všechny, aby při cestách do zahraničí byli zodpovědní, protože jsem slyšel, že i pozitivní lidé v karanténě se vydali na dovolenou do Řecka a tam pak byli pozitivně testování. To zhoršuje situaci pro všechny ostatní. Dodržujte tedy nejen nařízení zahraničních států, ale i nařízení České republiky,“ apeloval Babiš na závěr.

Nutno ale říci, že informace aktuálně prezentovaná Babišem není zatím ze strany Řecka oficiálně potvrzena. Proto ředitel konzulárního odboru ministerstva zahraničních věcí, Pavel Pitel, doporučuje všem, aby dění pozorně sledovali. „My si nejsme jistí, jaká ta situace bude, zatím nebylo vydáno definitivní stanovisko řecké strany, takže pokud nepadne během dneška, doporučujeme těm, kteří mají vycestovat na počátku příštího týdne, raději na test jít,“ uvedl.

Aktuální epidemiologická situace

Počty nově diagnostikovaných s nemocí COVID-19 se na našem území stále pohybují na hranici tří set, konkrétně včera pak přibylo 292 nových případů. Aktuálně se tak s novým typem koronaviru v Česku potýká necelých 5 300 osob, 131 osob je hospitalizováno a stav 24 z nich je podle lékařů těžký. Od počátku pandemie bylo pozitivně otestováno v Česku na 19 000 lidí, 68 % z nich je ale již vyléčeno. Za nejvíce zasažený region stále platí Frýdecko-Místecko.

Jak potom uvedla Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hl. m. Prahy, v incidenci je možné pozorovat lehký nárůst, stále ale nejsou zasaženy křehké skupiny, jako jsou senioři či zdravotně handicapovaní. Ačkoliv by dle jejího názoru bylo namístě přistoupit k dalším opatřením, aktuální klimatické podmínky specificky nošení roušek v MHD objektivně neumožňují. Jak také Jágrová doplnila, s počátkem září – tedy v momentě, kdy se začne ochlazovat – lze minimálně v Praze očekávat další zavádění pravidel pro nošení roušek, a to i ve vnitřních prostorách veřejných budov.