Prostějovská nemocnice přijímá v horkých dnech denně několik dehydratovaných pacientů

Primář Miloslav Špaček s pacientem

PROSTĚJOV – Prostějovská nemocnice upozorňuje na fakt, že denně přijímá několik dehydratovaných pacientů, kteří podcenili v tropických dnech pitný režim. Jedná se především o seniory. Vysoké teploty také nahrávají zvýšené aktivitě bodavého hmyzu, což může zase potvrdit nemocnice ve Šternberku.

S tropickými teplotami v České republice přibylo práce zejména záchranářům. Do nemocnic přiváží pacienty s kolapsovými stavy, závratěmi a dehydratací, jež jsou vyvolány právě tropickým počasím. „V posledních dnech přijímáme na naše oddělení v důsledku tropických veder přibližně tři pacienty denně a doposud se vždy jednalo o seniory. V drtivé většině podcenili pitný režim,“sdělil Miloslav Špaček, primář interního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov. Právě dlouhodobé podceňování pitného režimu je největší chybou, deficit tekutin se obvykle projeví až po několika dnech. S vyšším věkem se u lidí navíc ztrácí pocit žízně, senioři tudíž méně pijí a velmi rychle dehydratují.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Lékaři doporučují, aby lidé kolem poledne omezili pobyt na slunci i aktivity vyžadující nadměrnou fyzickou zátěž. Pokud je pohyb na slunci nezbytně nutný, pak je vhodné preferovat ranní a večerní hodiny, kdy je horko přece jenom o poznání snesitelnější. Kromě toho lékaři také upozorňují na fakt, že mnozí z nás si neuvědomují, že alkohol a káva neslouží k zavodňování, ale tělo naopak dehydratují. Mnozí lidé totiž mají často tendenci hasit žízeň alkoholovými nápoji, avšak právě alkohol spolu s kávou tělo dehydratuje. Doporučují proto v takovýchto dnech vypít ke kávě alespoň jednu či dvě sklenice vody. Podle nich je nejvhodnější tekutinou k udržování pitného režimu čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy či čaj.

S vysokými teplotami také stoupá aktivita bodavého hmyzu a tedy i případů útoků na lidi. Potvrzuje to příjem o druhém srpnovém víkendu v Nemocnici AGEL Šternberk. „Během soboty a neděle jsme hospitalizovali tři pacienty s alergickou reakcí, kdy se v jednom případě jednalo o bodnutí sršněm,“ potvrdil Lukáš Prucek, primář interního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk s tím, že v důsledku veder interna eviduje také pacienty s hypertenzí a také s dehydratací.