V návěsu kamionu se ukrývalo pět migrantů, jejich cesta skončila na Vysočině

V pátek 14. srpna zaměstnali policisty na Vysočině prchající migranti. Foto: Policie ČR

VYSOČINA – Pětice migrantů, jeden dospělý a čtyři pravděpodobně mladiství z Afganistánu, se snažila dostat se přes území Česka v návěsu zahraničního kamionu. Jejich cesta skončila v pátek 14. srpna večer na Vysočině na parkovišti u dálnice D1. Na podezřelý pohyb upozornili policisty zahraniční řidič a dispečer.

„Policisty kontaktoval telefonicky dispečer zahraničního dopravce, že řidič jejich firmy má podezření, že se v nákladovém prostoru jízdní soupravy, se kterou parkuje na odstavném parkovišti na 137. kilometru dálnice D1, mohou nacházet neznámé osoby,“ upřesnila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na místě policisté zjistili, že řidič v kamionu s bulharskou registrační značkou spal a vzbudil ho podezřelý pohyb v návěsu, který měl být prázdný. Když návěs otevřel, vyskočilo na něj pět lidí, kteří se dali na útěk. Řidič podle svých slov nevěděl, kde a kdy se lidé do návěsu dostali.

Foto: Policie ČR

Policejní hlídky se daly do pátrání. Dva migranty nejprve objevily v Měříně. Neměli u sebe žádné doklady, a proto okolnosti řeší cizinecká policie. „Za pomoci služebního psa policisté vypátrali další tři osoby, které se ukrývaly bez dokladů pod dálničním mostem na 136. kilometru dálnice. I tyto osoby byly zajištěny a předány policistů z cizinecké policie,“ doplnila Dana Čírtková.

Žádný z cizinců u sebe neměl doklady, vízum ani cestovní dokument, a tak s největší pravděpodobností vstoupili do Česka neoprávněně. „Po provedení všech neodkladných úkonů, včetně lékařského vyšetření a provedení testů na COVID – 19, byli čtyři mladiství cizinci eskortování do zařízení pro mladistvé cizince ve spolupráci s OSPOD Kraje Vysočina,“ upřesnila Dana Čírtková. Dospělí muž skončil v Zařízení pro zajištěné cizince.