Na Žďársku od září zaplatíte jízdné v autobusech i bezhotovostně

Foto: archiv Kraje Vysočina

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Od začátku září budou moci cestující autobusem společnosti ZDAR na Žďársku platit jízdné bezhotovostně platební kartou. Dopravce, který ročně přepraví cca čtvrtinu všech cestujících linkovou dopravou v rámci Veřejné dopravy Vysočiny, je prvním, který tuto službu nabídne na všech svých krajem dotovaných linkových autobusových spojích.

„Jedná se o platbu bezkontaktní, tedy platbu, která nevyžaduje ověření PIN kódu. Stejná praxe je odzkoušena a plnohodnotně funguje u dopravních systémů některých krajů,“ uvedl Pavel Bartoš z krajského odboru dopravy a silničního hospodářství.

Cestující v autobusech společnosti ZDAR mohou využít k bezkontaktní platbě jednorázové jízdenky nejen karty, ale i bezkontaktní nálepku nebo chytrý telefon. Cestující tak nebudou muset hledat drobné a navíc se má urychlit jejich odbavení.
Dopravce ZDAR je prvním smluvním partnerem Kraje Vysočina zajišťujícím veřejnou službu, který odbavovací systém na své náklady instaloval. Ještě před spuštěním, ale především v prvních týdnech provozu, se bude nový systém testovat a následně se rozšíří mezi ostatní dopravce společně s možností předplatného, koupě přes internet atd.
Bezhotovostně mohli jízdné platit na Vysočině zatím jen cestující vlakem, a to nejen v pokladnách, ale i přímo ve vlaku.