Povinné registrace, zrušené koncerty a dezinfekce. Takový bude Zlín Film Festival v době koronaviru

Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – Jubilejní 60. Zlín Film Festival odstartuje už za dva týdny, do jeho podoby se ale letos významně podepíše koronavirus. Kvůli hygienickým opatřením se musí všichni návštěvníci do kina i na akce registrovat, na projekce budou vždy moct žáci jen z jedné školy, ruší se velké koncerty a chybět budou i zahraniční delegace. Změny se dotknou i obou běžeckých závodů.

Zlín Film Festival se i přes komplikace uskuteční v náhradním termínu 4. až 10. září. Přinese na 300 filmů z 50 zemí světa, 158 premiér, 37 filmových workshopů i doprovodný program. Kvůli hygienickým nařízením ale organizátoři vyškrtli některé rizikové akce a soustředili se hlavně na filmový program. „Máme speciálně vytvořený tým pro desinfekci vnitřních i venkovních prostor, jednotlivé festivalové lokace budou opatřeny stojany s desinfekčními přípravky. Jsme vybaveni rouškami, zařízeními pro desinfekci vnitřních prostor a dalšími ochrannými prostředky,“ ujistila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Registrace je povinná v kině i na akcích

Zásadní změnou jsou povinné registrace, která je podmínkou pro nákup vstupenek i pro účast na vybraných akcích doprovodného programu. „Všichni návštěvníci včetně dětí se musí zaregistrovat, a to od 24. srpna online na webu festivalu nebo prostřednictvím aplikace „Zlinfest“, případně od 1. září i osobně na speciálním registračním pointu u zastávky MHD Náměstí Míru. Prosíme tímto, aby lidé nečekali až na začátek festivalu a registrovali se co nejdříve,“ zdůraznila Jarmila Záhorová.

Registrace má být podle ředitelky velmi snadná. Díky ní mohou potom lidé navštěvovat filmové projekce, letní kino, besedy, workshopy, koncerty, i virtuální realitu a další akce doprovodného programu v ohrazených zónách, do nichž bez registrace nebude přístup možný. „Připravena je i řada novinek v souvislosti s 60. výročím festivalu, a to virtuální galerie, rozšířená realita nebo stroj času,“ láká Záhorová.

Dopolední projekce pro školy budou určeny vždy jen pro žáky jedné školy. Nebude na ně moct veřejnost ani filmové delegace.

Ruší se velké koncerty, nebude ani party stan

Z doprovodného programu jsou letos kvůli bezpečnosti vypuštěny velké koncerty v koncertní zóně, vystoupení základních uměleckých škol a dalších zájmových skupin, pravidelné „Červené koberce“. Nebude fungovat ani „party stan“ pod letním kinem, který organizátoři vyhodnotili jako příliš rizikovou lokaci. „O setkání s oblíbenými osobnostmi ale návštěvnici úplně nepřijdou. Připravujeme nové atraktivní formáty, které představíme až na samotném festivalu,“ naznačila Jarmila Záhorová.

Mezinárodní festival letos bez zahraniční účastni

Filmový festival nabídne snímky z 50 zemí světa, letos ale bez účasti zahraničních filmových delegací, které jednotlivé filmy do Zlína tradičně doprovází. „S ohledem na situaci jsme upravili také složení mezinárodních porot. Většina zahraničních zástupců jsou filmoví odborníci, kteří dlouhodobě žijí v České republice,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Závodníků bude méně, mění se i start

Kvůli aktuálnímu vývoji situace bude mít upravenou kapacitu i letošní Festivalový půlmaratón MONET + Zlín 2020. Přesune se rovněž start Festivalového VIVA rodinného běhu a změní se některá pravidla v organizaci závodu. Akce se uskuteční v již dříve stanoveném náhradním termínu 12. září.