Tropická vedra ukončí silné bouřky s přívalovými dešti, varovali meteorologové

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Kraj má před sebou dva dny úmorných veder. V pátek a v sobotu by podle meteorologů měly teploty překročit 31 °C. Tropy pak spláchnou bouřky s přívalovými dešti, ojedinělými kroupami a nárazy větru kolem 20 m/s.

Teplý vzduch od jihozápadu přinese na území Zlínského kraje dva dny extrémních teplot. Český hydrometeorologický ústav proto pro pátek i sobotu vydal výstrahu před vysokými teplotami, které v polohách pod 600 m n. m. překročí 31°C, a mohou tak ohrožovat zdraví. Varování bude pro oba dny v platnosti od 11. do 19. hodiny.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Očekávané teploty představují vysokou zátěž pro lidský organismus. „Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech,“ radí meteorologové.

Vedra vystřídají silné bouřky

V sobotu bude jasno až polojasno s vysokými teplotami, k večeru ale začne přibývat oblačnosti a postupně se na většině území objeví přeháňky a bouřky, které mohou být ojediněle velmi silné. „Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s se večer změní na čerstvý severozápadní 4 až 8 m/s s nárazy kolem 15 m/s, v bouřkách i kolem 20 m/s,“ informoval Mojmír Martan z brněnské pobočky ČHMÚ.

Varování před silnými bouřkami platí pro celý kraj od sobotní 15. hodiny do nedělní 2. hodiny ranní. „Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 45 milimetrů, kroupami a nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h),“ stojí ve výstraze.