Ve Strání hledali nevybuchlou leteckou pumu, hrozila evakuace 2500 obyvatel

Foto: Policie ČR

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Ve Strání na Uherskohradišťsku dnes panovala napjatá atmosféra. Podle starousedlíků a historických pramenů se tam měla nacházet nevybuchlá letecká puma z konce 2. světové války. Pokud by se nález potvrdil, muselo by být evakuováno přibližně 2500 obyvatel.

Munice se měla nacházet v obci pod silnicí. Informaci o nevybuchlé letecké pumě předběžně potvrdila také soukromá pyrotechnická firma, která provedla průzkum místa. „Z tohoto důvodu hned v ranních hodinách dorazily do obce na čtyři desítky policistů. Byli zde pořádkoví i dopravní policisté a samozřejmě policejní pyrotechnici. V případě, že by se nález potvrdil, provedli bychom evakuaci zhruba 2500 obyvatel,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Policisté byli připraveni uzavřít silnici I. třídy vedoucí na Slovensko. „Se slovenskými kolegy jsme byli ve spojení. Pokud by to situace vyžadovala, uzavřeli bychom komunikaci jak ze slovenské, tak z české strany. Hlídky by poté odkláněly provoz na objízdné trasy,“ sdělila Kyšnerová.

Munice se ale na označeném místě nenašla. „V zemi v hloubce dvou metrů pod komunikací se nacházela železná trubka bývalého plynovodu. Poté ještě výkopové práce pokračovaly do celkové hloubky čtyř metrů. Tímto průzkumem již nebyly zjištěny žádné kovové fragmenty. Akci jsme proto ukončili. Místní se tak vyhnuli hrozící evakuaci,“ uzavřela mluvčí.

Namísto pumy našli na místě trubku bývalého plynovodu. Foto: Policie ČR