Komedie Tichý společník se chystá do kin. Hvězdně obsazený snímek se natáčel na Kopanicích

Foto: archiv Czech FILM s.r.o

ZLÍNSKÝ KRAJ – Do kin už brzy zamíří komedie režiséra Pavla Göbla s názvem Tichý společník. Diváci se mohou těšit na hvězdně obsazený snímek plný nadsázky natáčený v prostředí Moravského Slovácka. Zhlédnout jej můžete už 1. října.

Komedie z Kopanic pojednává s humorem a nadsázkou o nedostatku místa na hřbitově, ztraceném čase a blbnutí západní civilizace. V hlavní roli hrobníka, námezdního drvoštěpa a opilce Miry Maliny se představí Ondřej Malý. V dalších hlavních rolích Lenky a jejího otce uvidíme Kláru Issovou a Bolka Polívku. Na plátně se objeví také členové Slováckého divadla Tomáš Šulaj, Kamila Zetelová a Martin Vrtáček.

Začalo to jako absolventský film, novela získala Magnézii literu

Cesta k natočení Tichého společníka začala v půlce 90. let, kdy Pavel Göbl a Roman Švejda natočili jako svůj absolventský film na Filmové škole ve Zlíně paradokument o hrobníkovi, který z lenosti rozhodl hroby nekopat, ale vrtat. Tím pádem pochovával nebožtíky svisle.

Scénář k filmu vznikl již před 10 lety. Natáčení se neuskutečnilo, nápad ale zaujal nakladatelství Dauphin a došlo k jeho přepisu na novelu, která získala Magnézii literu.

Zkušební diváky v hlavním městě na filmu překvapila práce s jazykem, dialekt a intonace, kterou postavy hovoří. Tichý společník mluví živým, skutečným nářečím a mimo mainstream jde i svým dějem. Ten je totiž nositelem myšlenky o tom, jak Západ opouští a rozpouští sám sebe dokonce i v pohřebním rituálu.

Foto: archiv Czech FILM s.r.o
Foto: archiv Czech FILM s.r.o