Novoměstská nemocnice bude mít do několika týdnů vlastní Covid laboratoř

Vysočina se připravuje na vyšší potřebu prováděných testů na Covid-19. Foto ilustrační: Shutterstock

VYSOČINA – Denně až 100 vzorků budou moci vyhodnotit zdravotníci v Covid laboratoři novoměstské nemocnice. Zprovoznit by se podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného měla do dvou měsíců. Nový systém bude určený pro PCR testování, vyhodnocení a zpracování odebraných vzorků na Covid, a navýší tak potřebné laboratorní kapacity na Vysočině.

„K postupnému navyšování kapacit vlastních laboratoří nás vede rostoucí počet indikovaných osob a také enormní zájem o testy ze strany samoplátců. Pro příklad uvádím, že během neděle bylo jen na Vysočině testováno 326 osob, ve středu 26. srpna bylo k testům objednáno 251 osob,“ informoval Vladimír Novotný. Doplnil, že další navýšení kapacit laboratoře včetně úpravy technologie se zvažuje i v případě Nemocnice Jihlava.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V souvislosti s procesem odebírání, testování a vyhodnocování vzorků spolupracuje Krajská hygienická stanice se všemi pěti krajskými nemocnicemi. Vysokými laboratorními kapacitami na Vysočině disponuje Státní veterinární ústav Jihlava, který je v případě nutnosti připraven postupně navýšit vyhodnocování až na 200 vzorků denně.
Samo vyšetření indikovaných pacientů i samoplátců řídí a spravuje informační systém, který bude v následujících dnech podle potřeb terénu upraven o kratší časové úseky objednávání, tak aby lidé při odběrech zbytečně nečekali. „I přes všechna opatření nemůžeme vyloučit, a to především ve víkendových termínech, kdy odebírají pouze některá pracoviště, že se bude na odběr v místě déle čekat. I z tohoto důvodu vážně zvažujeme, že obnovíme víkendové odběrové kapacity i jinde než jen v Nemocnici Jihlava,“ upřesnil Vladimír Novotný.

Aktuálně, podle dat krajských hygieniků, je na Vysočině bezmála 200 nemocných s prokázanou nákazou Covid-19. Za posledních 24 hodin přibylo šest lidí s prokázaným onemocněním, dva jsou z Jihlavska, dva z Havlíčkobrodska a další dva ze Žďárska. Aktuálně je v hygieniky nařízené karanténě 29 lidí.