Do škol na Vysočině se 1. září s batohem na zádech vydá skoro 65 tisíc dětí

Na první školní den se těší přes pět tisíc prvňáčků z Vysočiny. Foto ilustrační: Pixabay

VYSOČINA – První školní den na Vysočině zažije téměř 65 tisíc školáků. Do prvních tříd oproti loňsku nastoupí o 150 holek a kluků víc, tentokrát se zapsalo 5 139 dětí. První školní den ve středoškolské lavici pak zažije 5,5 tisíce studentů. Přitom na prvňáky základních škol bude čekat milé překvapení – bezpečný kufřík a stavebnice ROTO od Kraje Vysočina

„Malí školáci v něm mimo jiné najdou veselou cyklolékárničku se Zajícem, maskotem Kraje Vysočina, který dětem připomene důležitá telefonní čísla na složky Integrovaného záchranného systému, reflexní pásek a přívěsek, reflexní vestičku, reflexní pytlík na přezůvky, vystřihovánky, omalovánky, pastelky, cvičné hodiny, papírovou skládačku, zábavnou dětskou knihu Ferda v autoškole od BESIPU. Chybět nebude ani časopis Pastelka s krajskou tematikou bezpečného pohybu dětí ve škole a v přírodě,“ vyjmenovává obsah kufříku mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Krajský dárek má podpořit bezpečnost dětí, které se rozjaření vrací z prázdnin do školních lavic. Navíc letos po delší koronavirové pauze, kdy se učily z domu. A nejohroženější skupinou jsou podle hejtmana Jiřího Běhounka právě prvňáčci, kteří se začínají pohybovat bez doprovodu rodičů. Kraji s kufříky i samotným projektem Bezpečně do školy i do přírody pomáhají firmy z regionu.

Kufříky se dostanou ke všem prvňáčkům na Vysočině, včetně prvňáčků v malotřídkách a speciálních a praktických školách. Spolu s kufříkem pořizují Kraj Vysočina a společnost BOSCH Diesel Jihlava pro všechny prvňáky na Vysočině konstrukční stavebnici ROTO. Ve výuce ji používají základní školy už šestým rokem. Kraj Vysočina tuto stavebnici do základních škol distribuuje zdarma, paní učitelky mají k dispozici pracovní listy a metodiku. „Od roku 2015 jsme takto pořídili stavebnice pro více jak 30 tisíc prvňáčků. Na práci se stavebnicemi se mohou rodiče informovat přímo u třídních učitelek,“ připomněla Jana Fialová.
Pro ty větší, kteří už zase netrpělivě vyhlíží další prázdniny, máme informaci, že přijdou ve čtvrtek 29. a v pátek 30. října 2020.

Zdroj: Kraj Vysočina