Ovoce, pečivo i příbor bude dětem ve školních jídelnách v Přerově vydávat obsluha

PŘEROV – Už zítra usednou školáci do svých lavic. Žáci v Přerově se musejí připravit na opatření, která na ně v souvislosti s preventivními opatřeními proti koronaviru čekají. Největší omezení na ně čekají ve školních jídelnách, kdy nebude umožněn samoobslužný výdej.

Minulý týden se sešli zástupci města Přerova s řediteli škol, aby si navzájem vyjasnili, jak budou první dny nového školního roku vypadat. „Padlo několik rozhodnutí a doporučení, s nimiž budou seznámeni jak školáci, tak i jejich rodiče. Můžeme je ujistit, že školy jsou předzásobeny hygienickými i desinfekčními prostředky, které budou ve větší míře používat,“ potvrdil náměstek pro školství Petr Kouba.  Jistá omezení čekají na děti v jídelnách. Při výdeji obědů nebude školákům umožněn samoobslužný výdej, což prakticky znamená, že si sami nemohou vzít ovoce či pečivo. A zapovězeno je i braní si příboru, ten jim bude vydávat přítomná obsluha. „Uvažovali jsme, že by si děti nosily lžičku, vidličku a nůž z domu, ale z tohoto nápadu jsme nakonec ustoupili. Obsluha strávníkům příbor vydá,“ sdělil náměstek Kouba.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Prvňáčci přijdou první den do školy s rodiči na půl deváté nebo na devět – o přesném čase jednotlivé školy už zástupce dětí informovaly. „Když bude hezké počasí, uskuteční se hromadné slavnostní přivítání před vstupem do školy, na dvoře nebo zahradě. Pak se děti rozejdou do tříd,“ doplnil náměstek Kouba. Žáci druhých až devátých tříd budou sedět v lavicích už od osmi hodin a nejsou stanovena žádná závazná plošná pravidla pro organizaci jejich vstupu do budovy – jako tomu bylo na jaře. Ředitelé škol byli na schůzce rovněž instruováni, aby zařídili časté větrání tříd, a aby děti byly poučeny o nutnosti umývat si preventivně ruce i několikrát za den. V budově prozatím není povinné nosit roušky – ovšem v případě, že by byl okres zařazen na dnes už známém semaforu do „oranžové“, přijde s tímto opatřením i nutnost chránit si dýchací cesty. „Rodiče zajímá také to, jestli vyžadujeme prohlášení o bezinfekčnosti, takže je mohu ujistit, že nic takového od nich neočekáváme,“ doplnila vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová.

V úterý 1. září bude v osmi základních školách v Přerově zahájeno běžné prezenční vyučování. Smíšená či distanční výuka zatím není v plánu – ta by přišla na řadu až v případě karantény či mimořádných opatření.