Krása zámku Manětín povstala z popela. Poznejte barokní skvost západních Čech

Zámek Manětín, Plzeňský kraj. Zdroj: zamek-manetin.cz pro novinykraje.cz

V lesnaté krajině v malém západočeském městečku Manětín pod Chlumskou horou naleznete perlu baroka. Je jím zámek s přiléhající zahradou a parkem. Architektonický skvost období baroka, vystavěný po požáru renesančního sídla, je spojen se šlechtickým rodem Lažanských. Přeneste se o 300 let nazpět a zažijte jedinečnou zámeckou atmosféru.

Prohlídka zámku

Již při příchodu do budovy vás určitě zaujme schodiště lemované alegorickými sochami čtyř živlů – oheň, voda, vzduch, země. Interiéry vám nabídnou ukázku barokního nábytku, obrazovou portrétní galerií hraběcí rodiny Lažanských, dále uvidíte olejomalby představující jezdecké figury tzv. Španělské jezdecké školy. Jídelnu obohacuje unikátní jídelní servis s mysliveckými motivy, který zaujme svým osudem a hlavní sál, považován za jednu z nejkrásnějších místností manětínského zámku, zase svojí freskovou výzdobou. Zámecká knihovna patří do rozsáhlého fondu knižních sbírek. Je instalována v původním mobiliáři a svědčí o širokém zájmu šlechty v 18.–20. století.

Velkolepý je však soubor třinácti ikonografických portrétů služebnictva v životní velikosti z období kolem roku 1716.

Prohlídkový okruh zámkem je zaměřen na prezentaci života šlechty od 17. do poloviny 20. století s důrazem na období baroka, kdy zámek při velkorysé přestavbě získal svou dnešní podobu. Délka prohlídky je kolem 50 min.

Zámecká zahrada

K zámecké budově přiléhá zahrada, která byla zřízena patrně v souvislosti s přestavbou tvrze na renesanční zámek. Počátkem 19. století byl v prostoru jižně od Manětínského potoka upraven park v anglickém přírodně-krajinářském stylu. Byl zde zřízen rybníček s vlastním náhonem, poustevna a altán na umělém vrchu.

Malá zámecká historie 

Právě toto místo si ve 12. století vybral za svoje působiště rytířský řád Johanitů, aby zde vybudoval svoje sídlo, tzv. komendu. Ta zde fungovala do 15. století, kdy byla zrušena a rozebrána a koncem 16. století, přibližně na témže místě, zde vyrostl, spolu s pivovarem a poplužním dvorem, renesanční zámek.

Současná podoba zámku je dílem kompletní barokní přestavby, k níž došlo po velkém požáru roku 1712. Rod Lažanských žil v Manětíně a vlastnil jej i s přilehlými osadami po více než 300 let až do konce 2. světové války, kdy jim byl majetek zabaven. V zestátněném zámku byly zřízeny byty a kanceláře Státních lesů. Vzniklo zde i malé vlastivědné muzeum a koncem devadesátých let malý prohlídkový okruh pro návštěvníky.

Městečko Manětín a výletní tipy

Manětín leží v severní části okresu Plzeň-sever. Nejen zámek, ale samotné město stojí za prohlídku. Je zajímavé svou krásnou sochařskou výzdobou, z nichž nejpůvabnější je sousoší Nejsvětější trojice, které je umístěno na manětínském náměstí.

Za pozornost stojí kostel svatého Jana Křtitele, barokní měšťanské domy i barokní hřbitovní kostel sv. Barbory. 

Z Manětína vedou do všech stran turistické cesty, které vás zavedou například do přírodního parku Manětínská a Horní Střela, na vyhlídkové místo na Chlumské hoře nebo na zříceninu hradu Preitenstein v Nečtinách.

Turistické informace

V Manětíně je možné parkovat bezplatně v bezprostřední blízkosti zámeckého areálu. Přístup do zámeckého areálu, stejně tak na toalety, je plně bezbariérový. Při vstupu do zámku je však potřeba překlenout schodiště do prvního patra, kde potom prohlídka pokračuje převážně po rovince. To znamená, že dva lidé musí vynést kolečkové křeslo po 30 schodech nahoru. Tuto možnost je vždy třeba individuálně domluvit s pracovníky na pokladně, zda se v objektu právě nachází osoba nebo osoby, které mohou pomoci.

Zvířátka nemají přístup do zámku ani v přenosných taškách. Do zahrady a parku je možné je vzít buď na ruku, nebo do tašky.

Zámek bývá otevřen od dubna do října. Bližší informace o návštěvnické době a vstupném naleznete na webových stránkách zámku Manětín.

Místo

Plzeňský kraj, okres Plzeň-sever, Manětín

Kontakt

Zámek Manětín
331 62 Manětín 1
tel.: +420 373 392 283, +420 724 474 618
e-mail:
manetin@npu.cz
www.zamek-manetin.cz

Zámek Manětín, Plzeňský kraj. Zdroj: zamek-manetin.cz pro novinykraje.cz
Zámek Manětín, Plzeňský kraj. Zdroj: zamek-manetin.cz pro novinykraje.cz
Zámek Manětín, Plzeňský kraj. Zdroj: zamek-manetin.cz pro novinykraje.cz