KORONAVIRUS: Hygiena zaznamenala nejvíce nakažených od počátku epidemie, covid-pozitivní je i hlavní hygienička

Zdroj: online vysílání ČT

Česko – Po několika dnech, kdy bylo možné hovořit o určitém poklesu nově diagnostikovaných případů nemoci covid-19, zaznamenali hygienici včera 504 nově nakažených, což je vůbec nejvíce od počátku koronavirové epidemie v Česku. Mezi nakaženými je i hlavní hygienička Rážová – do karantény tak muselo zamířit množství jejích blízkých spolupracovníků, a to včetně ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Zatímco Jarmila Rážová pocítila první příznaky onemocnění včera v podvečer a kvůli pozitivnímu testu je aktuálně v izolaci, ministr Vojtěch měl na dnešní den naplánován program v regionech, který však právě kvůli možnosti nákazy musel zrušit. „Při příjezdu do Chebu jsem se dozvěděl tu informaci od hlavní hygieničky, tak jsem program zrušil, se všemi jsem se jen venku pozdravil a jsem v domácí karanténě a čekám na výsledek testů. Cítím se dobře, nemám žádné příznaky,“ uvedl pak Adam Vojtěch pro Českou televizi. Zatímco on je společně s mnoha dalšími lidmi v karanténě, Andrej Babiš, který s Rážovou v dobu, kdy byla infekční, také přišel do kontaktu, se nadále pohybuje na veřejnosti bez omezení – hygiena mu dle jeho slov karanténu nenařídila. „Byli jsme kontaktováni pražskou hygieničkou Jágrovou, u nás ale všechna jednání probíhají tak, že úřad vlády sedí na jedné straně a na straně druhé sedí hosté. Já stále nosím respirátor dvojku a byli jsme od sebe vzdáleni minimálně na tři metry,“ vysvětlil premiér. Dle něj pak nákaza Rážové nepředstavuje žádný zásadní problém – všichni se již údajně naučili komunikovat na dálku prostřednictvím mobilních telefonů a videokonferencí.

Jarmila Rážová nyní musí dodat seznam všech, se kterými se v posledních dvou dnech setkala. Na ministerstvu zdravotnictví jsou již vytipovaní pracovníci, kteří s ní byli v úzkém kontaktu, ti mají podle slov šéfky pražské hygieny, Zdeňky Jágrové, nařízenou domácí karanténu. Do té musel i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Budova ministerstva zdravotnictví pak byla „vyklizena“, domů byli odesláni nejen spolupracovníci ministra Vojtěcha, ale z preventivních důvodů funguje v režimu home office i další oddělení. Zbytek pracovníků pak byl rozsazen do samostatných kanceláří, na recepci ministerstva nové musí všichni návštěvníci i zaměstnanci nasadit roušky. V budově také probíhá desinfekce místností, první výsledky testů zaměstnanců by měly být známy dnes v noci, zbytek bude testován během zítřka.

Aktuální stav a rizikový podzim

Laboratoře po chvíli poklesu v posledních dvou dnech opět zaznamenaly nárůst nových pacientů s nemocí covid-19. K dnešní šesté hodině večerní pak přibylo dalších 456 nakažených. Nákazou novým typem koronaviru tak aktuálně trpí 6 847 osob. Nejvíce zasaženými regiony – při přepočtu nově nakažených na 100 000 obyvatel – jsou Hodonín, Praha, Plzeň a Blansko. „Bohužel ta situace se nevyvíjí úplně optimálně, ale platí stále to, že pokud jde o ty vážné případy, tam se ten počet nijak zásadně nemění,“ shrnul Adam Vojtěch.

Ačkoliv se nyní mnozí obávají nadcházejícího podzimního období a faktu, že všichni, kdo budou kašlat, budou mít podezření, že se jedná právě o nákazu koronavirem, např. podle imunologa Jiřího Berana bude rozlišování pacientů s chřipkou a koronavirem docela snadné. „Pokud jde o chřipku, tak k tomu, aby byla jistota, že je to chřipka, musí mít člověk horečku a kašel, jinak to jsou jiné různé infekce. Chřipka začíná nastupovat pravidelně až okolo 15. prosince a díky Vánocům se hned nerozšíří. Rozlousknout tento oříšek – zda se jedná o koronavirus, nebo o chřipku – na podzim tedy nebude problém. Pokud budou mít lidé horečku a kašel, pravděpodobně to bude koronavirus, pokud to bude po novém roce, bude to ale pravděpodobně chřipka,“ vysvětlil. I dle jeho slov je třeba k celé situaci přistupovat pozitivně, protože s koronavirem se jednoduše musíme naučit žít. „Myslím, že zatím se nám zvládnutí epidemie v Česku daří – což dokazuje i to, že smrtnost se u nás drží na velmi nízké úrovni,“ uzavřel.